RegionWiadomość dnia

Zakaz spalania węgla w Katowicach!

W obliczu problemów – nie tyle finansowych, co ekologicznych – radni z Katowic znaleźli rozwiązanie. Czarne złoto ma zniknąć, a przynajmniej jego zużycie ma zostać ograniczone. Głównie przez właścicieli nowopowstałych obiektów usługowych. Konkretnie tych, które powstaną w katowickim Zarzeczu. W środowisku górniczym zawrzało. – Węglem nie pali nikt dlatego, że go szczególnie kocha, szczególnie szanuje, ale dlatego, że jest to paliwo, które najmniej kosztuje – stwierdza Krystian Krawczyk, portal górniczy nettg.pl. O tym, jakby zapomniano. 

Jedną z propozycji katowickich urzędników jest stosowanie indywidualnego źródła ciepła, na przykład w oparciu o sieć gazową. Mimo że miasto od kilkunastu lat dofinansowuje przejścia na systemy bardziej ekologiczne, dla mieszkańców to wciąż rozwiązanie mało korzystne. – Rozmawiałem z ludźmi, którzy ogrzewają gazem podobne budynki do mojego. Są to koszta niestety o 20% na pewno większe – mówi Maria Stawowy, mieszkanka Katowic – Zarzecza.

Większe jest również zanieczyszczenie środowiska, gdy ciepło daje węgiel kiepskiej jakości. Inspektor Ochrony Środowiska proponuje. by ekozmiany rozpoczynać od drobnych kroków. – Zakażmy – to oczywiście wymagałoby zmiany przepisów, spalania najgorszych gatunków węgla w piecach, czyli miałów, mułów węglowych oraz węgla brunatnego, bo to rzeczywiście daje ogromne zapylenie – tłumaczy Anna Wrześniak, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zapylenie można zmniejszyć, gdy budynek podłączymy do sieci ciepłowniczej. Takie rozwiązanie proponuje Tauron, który także wykorzystuje węgiel. Tyle, że nowocześnie i bardziej eko. – Jest to proces w pełni kontrolowany, w pełni zautomatyzowany, jak również w pełni zabezpieczony po stronie ekologii, czyli posiadający elektrofiltry, posiadający instalację oczyszczania spalin – wyjaśnia Marek Sztuka, Tauron Ciepło.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Proponowanych rozwiązań nie brakuje, gorzej z precyzją. Bo co w sytuacji, gdy budynek ma być jednocześnie domem i siedzibą firmy? To wszystko zależy. W tym wypadku, od pozwolenia na budowę. – Czy będzie to jako obiekt usługowy, czy obiekt mieszkalny. Na etapie udzielenia pozwolenia na budowę będzie sprawdzana zgodność z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego – informuje Jakub Jarząbek, UM Katowice.

Dlatego lepiej zawczasu wyboru dokonać. Oby tylko było w czym wybierać. Zakaz palenia węglem, to zdaniem Katowickiego Holdingu, ruch antygórniczy. Możliwy, gdy będziemy mieć inne źródła energii, które pozwolą utrzymać rozwój na podobnym jak dotychczas poziomie. – Węgiel będzie zastępowany, ale na razie niezależnie od tego co, kto opowiada. Takiej alternatywy w gruncie rzeczy dla węgla póki co nie ma – informuje Wojciech Jaros, Katowicki Holding Węglowy. Jest jednak termin, mimo że wstępny, to dla przyszłych przedsiębiorców bardzo istotny. Za kilka tygodni radni z Katowic zdecydują czy proponowane zmiany wejdą w życie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button