KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Polskie panczenistki zdobyły srebro a Polacy brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim! [SOCZI 2014] Polski dzień i 2 medale w Soczi!

Polacy zdobyli brązowy medal w wyścigu drużynowym panczenistów w Soczi. Nasza drużyna pod wodzą Zbigniewa Bródki w genialnym stylu wygrała wyścig o 3 miejsce z Kanadą.  Polscy panczeniści mają brązowy medal! Medal zapewniony mają już Polki!

Polacy zaczęli swój wyścig w Soczi 2014 słabo. Z okrążenia na okrążenie ich strata do kanadyjczyków rosła – nawet do ponad 2 sekund. Ale na 3 okrążenia przed końcem polska drużyna panczenistów włączyła piąty bieg i zaczęła odrabiać straty do złotych medalistów olimpijskich z Vancouver! I to jak! Polska drużyna panczenistów na mecie miała ponad 2 sekundy przewagi nad Kanadą! Polska drużyna panczenistów zdobywa brązowy medal na olimpiadzie w Soczi 2014!

Wcześniej na tem temat pisaliśmy:

Polskie panczenistki mają już medal w Soczi 2014. Nie wiemy tylko na razie jakiego koloru;-) Wszystko rozstrzygnie się w finale biegu drużynowego, do którego awansowała nasza drużyna panczenistek w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska oraz Natalia Czerwonka.Polki zmierzą się z Holenderkami, które w swoim półfinale dosłownie zmiotły z lody Japonki.

Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska oraz Natalia Czerwonka awansowały do finału w biegu drużynowym w Soczi 2014. Rywalkami Polek w półfinałowym wyścigu były Rosjanki. W ich składzie wystartowały Olga Graf, Jekaterina Szikowa oraz Julia Skokowa. Według przedstartowych przewidywań faworytek w tym biegu nie było, obie drużyny miały takie same szanse na awans do wielkiego finału.

Od początku bardzo mocno ruszyły Polki, które były nieco lepsze od swoich konkurentek. Świetnie radziła sobie liderka polskiej ekipy Katarzyna Bachleda-Curuś. Przewaga powoli rosła, ale bieg nadal był bardzo zacięty. Na krótko przed zakończeniem wyścigu Rosjanki miały ponad sekundę straty do polskich reprezentantek. Osiągając wynik 3:00.60, Polki wygrały swój półfinał i awansowały do finału, w którym zmierzą się z Holenderkami. Łatwo o złoto nie będzie, bo Holenderki pobiły rekord olimpijski, gromiąc Japonki różnicą ponad 11 sekund!

Polki srebro mają już “zagwarantowane”. Ale nie będzie to ich pierwszy olimpijski medal. Polskie łyżwiarki są już bowiem brązowymi medalistkami olimpijskimi sprzed czterech lat z Vancouver. Zdobyły także tytuł wicemistrzyń świata w 2013 roku – nomen omen – w Soczi.

Szansę na medal mają także panowie. Polska drużyna panczenistów pojedzie w swoim biegu o 3. miejsce z Kanadyjczykami. Obie drużyny mają na brązowy medal ogromne szanse i apetyty. Polska drużyna panczenistów w Soczi rok temu zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata. Kanadyjczycy także nie zakładają dzisiaj łyżew pierwszy raz w życiu;-) Podczas ostatniej olimpiady w Vancouver Kanada zdobyła tytuł mistrzów olimpijskich. Polaków do walki o brązowy medal w wyścigu drużynowym poprowadzi nasz złoty medalista z Soczi – Zbigniew Bródka. Oprócz Bródki w naszej ekipie pojadą Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki.