KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Parlament Europejski bezlitosny dla palaczy! Znikają papierosy mentolowe i slimy!

Krótkie i długie, cienkie i grube, kolorowe i smakowe – przy takim wyborze łatwo można stracić głowę. Gusta Polaków od lat nie ulegają jednak zmianie. -Najczęściej wybierają slimy, bardziej słabsze, ewentualnie miętowe słabsze – mówi sprzedający papierosy Artur Sośnierz. To, co niesłabnącą popularnością cieszy się choćby w Katowicach, Warszawie, czy Poznaniu już w Brukseli niekoniecznie. Zgodnie z przegłosowaną właśnie unijną dyrektywą ulubionym wśród Polaków papierosom europosłowie powiedzieli zdecydowane nie. Bój o silimy i mentole w europarlamencie toczył się od października zeszłego roku i choć polscy europosłowie wyszli z niego nie na tarczy, to sukces jest jedynie częściowy. -Bardzo ważne jest to, co było istotne dla naszego kraju, czyli utrzymanie papierosów typu slim i mentol, który jest bardzo popularny w naszym kraju i my również bardzo dużo papierosów typu mentol sprzedajemy poza granice naszego kraju – mówi Małgorzata Handzlik, europosłanka.

I o to toczył się cały spór. Polska jest drugim co do ilości producentem tytoniu w całej Unii Europejskiej. Nad Wisłą mamy sześć specjalizujących się w tej produkcji fabryk, zatrudniających niemal 6 tys. osób. 70% ich wyrobów trafia na eksport. Tytoń uprawia 14,5 tys. rolników. -Ta dyrektywa uderza w prawa, w wolności obywatelskie wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Za chwile okaże się, że zakaże się jeść czekolady, czy cukrować herbatę, dlatego wiemy że cukier szkodzi – argumentuje europoseł Marek Migalski. Za najbardziej szkodliwy póki co, europosłowie uznali jednak nie cukier a papierosy smakowe. Z popularnych mentoli ich miłośnicy cieszyć będą się mogli jedynie przez 6 lat. Dużo mniej atrakcyjne będą również opakowania. Zamiast wyrafinowanych grafik 65% ich powierzchni zajmą ostrzeżenia oraz zdjęcia przedstawiające to, do czego palenie może doprowadzić. –Nie łudźmy się konsumenci, którzy są przyzwyczajeni do tego rodzaju produktów nie zrezygnują z niego wraz z upłynięciem sześciu lat – Zbigniew Pisarski, prezes Polskiego Instytutu Myśli Gospodarczej.

Bo czarny rynek będzie próbował wypełnić powstałą lukę. Tylko w zeszłym roku śląscy celnicy zatrzymali 6,5 mln sztuk papierosów oraz 113 ton suszu  tytoniowego. W trakcie jednej z największych akcji przechwycili ponad 52 tony nielegalnego tytoniu. -Wspólnie z funkcjonariuszami ABW rozbili grupę przestępczą, która skupowała susz tytoniowy od rolników i w magazynach wytwarzała krajankę tytoniową – mówi Sylwia Wiktor, Izba Celna w Katowicach. Gdyby towar tylko tej jednej grupie przestępców udało się wprowadzić na rynek, Skarb Państwa straciłby prawie 23 mln zł. Nowe unijne przepisy życia nie ułatwią również miłośnikom e-papierosa. W tym przypadku kraje członkowskie zyskały wolną rękę co do restrykcyjności nowych przepisów. Wiele państw zapowiada jednak walkę i z tą używką. -Cena papierosów jest przerażająca, która ciągle rośnie, a cena e-papierosów jest w miarę przystępna. Masę młodych ludzi i ogólnie ludzi palą ze względu na to, żeby pokazać się, że mają coś nowego – mówi Angela Fudyga. Kiedy przepisy walczące z nikotynową nowomodą, jak i tradycyjną jej formą wejdą w życie? Wszystko zależy teraz od szybkości prac polskiego parlamentu. Zbytniej zwłoki jednak nie należy się spodziewać.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button