RegionWiadomość dnia

Naukowcy rozgryźli zagadkę sensacyjnego odkrycia. Wiadomo kim były wampiry z Gliwic! [ZDJĘCIA]

Wiadomo, że cierpieli na próchnicę zębów, anemię, mieli od 6 do nawet 60 lat. Co najistotniejsze nie byli wampirami. – Te pochówki nasze typowe one nie były wtórnie naruszone. Nie stwierdziliśmy obecności wtórnych wkopów. Zmarli zostali tak pochowani – z głową między nogami – informuje Łukasza Obtułowicz, archeolog. To zdaniem Łukasza Obtułowicza jednoznacznie wyklucza obrzędy antywampiryczne.

ZDJĘCIA: Przeklęty cmenatrz i wampiry z Gliwic. Tajemnice zagadkowych grobów rozwiązane!

Udało się za to potwierdzić, że głowy zostały odcięte mieczem. Zdaniem archeologów prawdopodobnie na skutek wyroku sądu. Świadczyć mają o tym pozostawione ślady. – Kat był mistrzem, bo jest idealne przecięty krąg szyjny. Uderzał pomiędzy drugim a siódmym kręgiem szyjnym. Wiek udało się ustalić na podstawie obrączki na palcu jednej z kobiet i jej haftki do koszuli. To również pozwala zrozumieć, dlaczego ponieśli taką właśnie śmierć. – Między XV a XVI wiekiem ta skala przewinień była bardzo szeroka i czasami za drobne przewinienia też można było stracić życie właśnie w formie ścięcia – wyjaśnia Jacek Pierzak, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

 Archeolodzy na budowie drogowej Trasy Średnicowej ponownie pojawić mają się na przełomie kwietnia i maja. Do sprawdzenia pozostało im jeszcze kilkanaście metrów kwadratowych. Jak zapewnia jednak inwestor, nie będzie to miało wpływu na przedłużenie robót. – Wzmianki o tym, że w tym rejonie mogą być dokonane jakieś odkrycia, mieliśmy już w dokumentacji projektowej, więc organizacyjnie byliśmy na to przygotowani – zaznacza Danuta Żak, rzecznik prasowy DTŚ.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Informacja o odkryciu znalazła się m.in. w Brazylii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a nawet na Fidżi. Mimo że Gliwice mają na swoim koncie już bardziej spektakularne odkrycia. Część z nich można zobaczyć w Gliwickim Muzeum. – Pokazujemy zabytki od najstarszych związane ze schyłkowym paleolitem, czyli już takie liczące ponad 18 tysięcy lat, po zabytki nowożytne z XVI, XVII wieku – mówi Monika Michnik, dział archeologii, Muzeum w Gliwicach. Niewykluczone, że już niedługo dołączą do nich również odnalezione “wampiry”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button