KrajRegionWiadomość dnia

Noc Muzeów 2014 na Śląsku i w Zagłębiu [PROGRAM NOC MUZEÓW 2014]

Noc Muzeów 2014 17 maja- Muzeum Śląskie w Katowicach [PROGRAM]

Nocne zwiedzanie to już żelazny punkt programu Muzeum Śląskiego, które w tym roku zaprasza w nocy z 17 na 18 maja do odwiedzenia wystaw i wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych spotkaniach. Noc Muzeów 2014 to już 10. edycja europejskiej imprezy, dlatego tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem „Strzał w dziesiątkę”. Do nocnych odwiedzin muzealnicy z Katowic zapraszają do siedziby Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach, a także na poprzedzające je wydarzenia na teren nowej siedziby muzeum, dawnej kopalni „Katowice” przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Noc Muzeów 2014 w Muzeum Śląskim w Katowicach rusza 17 maja już o godz. 12.00. Rozpocznie się spotkaniami plenerowymi zorganizowanymi na terenie nowej siedziby (dojście od al. W. Roździeńskiego). Wspólnie z artystami (m.in. Maciej „Lule” Hartman, Przemysław „Wertone” Pawlak) uczestnicy zabawią się w streetartowych twórców na specjalnie przygotowanych powierzchniach w okolicach nadszybia szybu „Bartosz”, a z wielkoformatowych płócien inspirowanych motywami z filmów Jerzego Zitzmana stworzą wspólnie scenografię dla historycznych kopalnianych budynków. W trakcie zwiedzania zabytkowych budynków zobaczyć będzie można także także niemiecką armatę przeciwlotniczą Flak 88 mm Mod. 37, która została złożona z elementów rozbitych podczas II wojny światowej armat, oraz obrabiarkę do produkcji luf kalibru 88 mm pochodzącą z huty „Zgoda” w Świętochłowicach. Miłośnicy zabytków industrialnych mogą również obejrzeć model silnika parowego pracującego przy zasilaniu sprężonym powietrzem oraz wysłuchać wykładu o historii kopalni „Katowice”.

Do zwiedzania siedziby przy al. W. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zaprasza od godz. 18.00. Nocni goście będą mogli wysłuchać koncertu zespołu „Marek Makaron Motyka”, obejrzeć dawne i współczesne materiały filmowe o Górnym Śląsku, zwiedzić Pracownię Konserwacji i zobaczyć nowoczesne metody digitalizacji, a także spotkać się z artystką, performerem i psycholog Ewą Ludwig, która zaprosi do tworzenia wspólnych obrazów podczas akcji „Na Co – Komu – sztuka??”. Tylko w ten wieczór zobaczymy unikatową prezentację obrazów Henryka Siemiradzkiego użyczone z Muzeów Narodowych z Warszawy oraz z Krakowa. Poszukujących dużej dawki humoru na pewno zaciekawią plakaty autorstwa prof. Tomasza Jury, a miłośników archeologii wystawa „Prowincja halsztacka – Śląsk”, ukazująca wyposażenie grobu komorowego z VIII–V wieku p.n.e., odkrytego we wsi Domasław w woj. dolnośląskim. Muzeum Śląskie zaprasza również na kiermasz wydawnictw. Będzie można kupić w promocyjnych cenach katalogi wystaw, monografie oraz książki poświęcone różnym dziedzinom sztuki, archeologii, etnografii, historii Śląska i nie tylko.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Gwoździem Nocy Muzeów 2014 w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie losowanie nagród ufundowanych przez hotel „Angelo” w konkursie „Gra w muzeum”. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić kupon konkursowy znajdujący się na stronie internetowej muzeumslaskie.pl lub na ulotce z programem nocy i wrzucić go 17 maja w godz. 18.00–21.45 do urny stojącej w budynku muzeum przy al. W. Korfantego 3. Losowanie nagród odbędzie się przed budynkiem Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego o godzinie 22.00.

Na najmłodszych zwiedzających teren nowej siedziby muzeum czekają zajęcia artystyczne, w trakcie których muzealnicy językiem plastyki opowiadać będą o tym, co najbardziej nam się podoba w mieście, w którym mieszkamy, a także warsztaty włóczkowe dla dzieci inspirowane filmem „Nić”. W siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego zagramy w „Zabawy podwórkowe sprzed lat” oraz obejrzymy występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Grojcowianie” z Wieprza k. Żywca, a  trakcie niego tradycyjne wyliczanki, gry, zabawy i tańce górali Beskidu Żywieckiego. Zapraszamy także do udziału w warsztatach na wystawie malarstwa Władysława Lucińskiego „Ludziki Lucika, czyli opowieść o człowieku”, na których będziemy wycinać z papieru postacie ludzików, by następnie, inspirując się twórczością artysty, komponować z nich własne obrazy.
Wszyscy, bez względu na wiek, mają szansę poznać towarzyszy dziecięcych zabaw, czyli lale, misie, koniki oraz inne zabawki pochodzące z kolekcji Muzeum Śląskiego, a także ze zbiorów innych muzeów i kolekcji prywatnych. Na ekspozycji znajdują się m.in. lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku. Podczas Nocy w Muzeum Śląskim zostaną udostępnione po raz pierwszy dzieła Władysława Lucińskiego, artysty nieprofesjonalnego, twórcy charakterystycznych obrazów, które komponuje za pomocą drobnych postaci ludzkich, sprowadzonych do prostego znaku graficznego.

Dawkę sztuki współczesnej zapewni nam wystawa „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, podsumowująca ponad dwadzieścia lat istnienia street artu w Polsce – od działań w latach 80. aż do chwili obecnej – oraz ekspozycja „Miłość i Medycyna” prezentująca surrealistyczną wizję Bellmerowskiej cielesności i seksualności, która stała się punktem wyjścia do projektu o różnorodnym znakowaniu ciała.
Nie lada gratka szykuje się dla wielbicieli teatru. Wystawa „Jerzy Moskal… na dobry początek”, inaugurująca działalność Centrum Scenografii Polskiej w nowej siedzibie, pokaże wyjątkowy dorobek polskiego scenografa teatralnego i filmowego, innowatora w zakresie nowoczesnej ekspozycji muzealnej. Wystawa ta, prezentująca projekty – kolaże, makiety, plakaty oraz obiekty przestrzenne, jest wielobarwną panoramą życia i artystycznej osobowości Jerzego Moskala. Wszystkie plansze są autorskimi kolażami artysty.

W trakcie Nocy Muzeów 2014 w Muzeum Śląskim można wziąć udział także w Festiwalu Big Up! Urban session, organizowanego na terenie nowej siedziby muzeum, którego ideą jest pokazanie artystycznej strony kultury hip-hop. Informacje o biletach wstępu na www.big-up.pl

Noc Muzeów 2014 17 maja – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu [PROGRAM]

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu na Noc Muzeów 2014 przygotowało kilka wydarzeń:

Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Sztuka naiwna, inna, niedzielna, intuicyjna – to określenia twórczości artystów nieprofesjonalnych, którzy dzięki uporowi w poszukiwaniu odpowiednich środków wyrazu i indywidualizmowi przedstawiają świat w swoisty sposób. Twórców, reprezentujących odmienne zawody i różny przekrój społeczny, zawsze łączy sztuka, którą tworzą. Kolorowy „świat przedstawiony” obrazów w połączeniu z oryginalnym warsztatem daje nam inną wizję miasta.  Wszystkie te aspekty widziane z perspektywy śląskich malarzy nieprofesjonalnych (między innymi: Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika czy Waldemara Pieczki) zostaną zaprezentowane na ekspozycji przygotowanej w całości ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa będzie towarzyszyła wydarzeniu Art Naif Festiwal w Katowicach Nikiszowcu, które organizowane jest przez Fundację Eko-Art Silesia Galeria Szyb Wilson.

Stary Bytom

Bytom od czasu upowszechnienia się techniki fotograficznej w II połowie XIX w. fotografowano często i chętnie. Nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, że to właśnie na przełom XIX i XX w. przypadał okres jego największej prosperity, postępujący równolegle z wizualnymi zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym. Adepci sztuki fotograficznej, uzbrojeni zrazu w ogromne, z czasem coraz mniejsze aparaty, niezmordowanie wyruszali „w miasto”, utrwalając na szklanych, a następnie celuloidowych kliszach po stokroć te same, a jednak inne – zawsze silnie naznaczone rysem osobistym – widoki i widoczki. Wystawa Stary Bytom w swym zasadniczym zrębie powstała w roku 2002. Zaprezentowana najpierw w Biurze Promocji Miasta przy Rynku 7, a następnie w wielu salach wystawowych w Polsce i w Niemczech, nigdy w całości nie została pokazana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Sięgając do niej po latach prezentujemy w nowej aranżacji, uzupełniając o oryginalne detale architektoniczne, pochodzące ze śródmiejskich kamienic. Wystawa jest wkładem Muzeum w obchody przypa

Koncert „Pod osłoną nocy”

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów 2014 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na koncert „Pod osłoną nocy” w wykonaniu EVAH (Ewa Uryga) i tria jazzowego. W sobotę, 17 maja, o godzinie 22.30 w bytomskiej Sali Gorczyckiego przy ul. W. Korfantego 34 zabrzmi jeden z najlepszych polskich głosów jazzowych i soulowych. EVAH to artystka, która wielokrotnie pracowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie porównywano ją z Mahalią Jackson czy Ellą Fitzgerald. Po 5 latach przerwy rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W Muzeum wystąpi ze znakomitym jazzowym trio w składzie: Dariusz Ziółek (gitara basowa), Piotr Wrombel (fortepian elektryczny) i Grzegorz Poliszak (perkusja). Podczas koncertu wokalistka wykona premierowo swój najnowszy utwór „My only life”. Zespół wykona najpiękniejsze utwory o miłości z repertuaru Whitney Houston, Roberty Flack czy Lionel’a Richie. W programie znajdą się m.in. utwory takie jak „Hello”, „Thinking about you”, „Killing me softly”, „One moment in time”, „Endless love”, „Corcovado”, „Foggy Day”.

Noc Muzeów 2014 17 maja – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach [PROGRAM]

Tegoroczna Noc Muzeów 2014 17 maja rozpocznie się w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 65) o godz. 17. Od tej godziny  zwiedzający będą mogli odwiedzić Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek. Ponadto dwie grupy (o godz. 17 i 18) będą mogły zobaczyć miejsca na terenie kopalni Wujek
związane z pacyfikacją i śmiercią 9 górników w grudniu 1981 r. Są to: łaźnia łańcuszkowa – w której odbyła się msza święta; plac przy kotłowni – miejsce gdzie zginęli górnicy; przyszybowy punkt opatrunkowy – w którym udzielano pomocy rannym górnikom; Stacja Ratownictwa Górniczego – gdzie złożono zastrzelonych górników. Wycieczki będą oprowadzane przez uczestników wydarzeń w 1981 roku – autentycznych świadków historii najnowszej. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja telefoniczna: nr 32 208 55 33, 32 601 21 08.

Między godz. 19 a 20 zaplanowano blok zatytułowany „Historia w pamięci i przedmiotach zapisana”, w ramach którego odbędzie się prezentacja filmowych relacji uczestników strajku w KWK „Wujek” w 1981 r.; prezentacja nowych eksponatów w Muzeum Izbie Pamięci oraz quiz z nagrodami książkowym dotyczący historycznego strajku.

O godz. 20 odbędzie się pokaz filmu: dokumentalnego Agnieszki Świdzińskiej „Życiorysy z bliznami”.  Film zawiera wspomnienia górników – uczestników strajku, również rannych, rodzin ofiar, pracowników służby zdrowia, rodzin uczestników strajku.

O godz. 21.30 odbędzie się pokaz filmu „Bagaż strachu”. Film opowiada o grupie studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy pierwsi w Polsce w latach 70., jako Nieocenzurowana Oficyna Wydawnicza (NOW) rozpoczynają wydawanie zakazanych przez cenzurę w kraju książek. Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z Maciejem Wojciechowskim, opozycjonistą  i dziennikarzem, który w latach 80. był w redakcji podziemnych pism, „Kontra” a następnie „Bez Retuszu”.

W trakcie Nocy Muzeów 2014 na terenie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będzie prezentowana wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie „Wybory i referenda w PRL w latach 1946–1989 oraz specjalnie dla dzieci edukacyjna gra karciana „Skok ku wolności”. Do godz. 23.00 po Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek będą oprowadzać świadkowie historii, uczestnicy strajku w 1981 r.

Noc Muzeów 2014 17 maja – Instytu Pamięci Narodowej. IPN w Katowicach [PROGRAM]

Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz szósty włącza się w ogólnoeuropejski projekt Noc Muzeów 2014, który odbędzie się 17 maja 2014 r. w godzinach 18.00-23.00 w siedzibie IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach.
 
Co można schować do martwej skrzynki? Jak odwrócić agenta? Czy legendy opowiada się tylko dzieciom? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Chętni poznają działania SB “od kuchni”, zgłębią tajniki operacyjnego żargonu towarzyszy z bezpieki, a nawet wcielą się w ich rolę! Na odważnych czekają zadania operacyjne godne porucznika Borewicza oraz nagrody w postaci niespodzianki i dobrej zabawy.
 
Katowicki IPN zorganizuje także bezpłatny transport do siedziby IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, a także do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek oraz Muzeum Historii Katowic.
 
Rozkład jazdy bezpłatnego busa na trasie:

siedziba Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9 – IPN ul. Józefowska 102 – Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek ul.W. Pola 65 – Muzeum Historii Katowic ul.Szafranka 9. odjazdy spod siedziby Muzeum Historii Katowic ul. Szafranka 9, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00. odjazdy spod siedziby IPN ul. Józefowska 102, 18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20. odjazdy spod Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek – ul. W. Pola 65, 18.45, 19.45, 20.45, 21.45, 22.45
 

Noc Muzeów 2014 17 maja – Park Nauki i Rozrywki JuraPark w Krasiejowie [PROGRAM]

Na wciągające wykłady, bezpłatne zwiedzanie oraz spacer przy malejącym Księżycu z podświetlonymi dinozaurami zaprasza podczas Nocy Muzeów 2014 17 maja JuraPark w Krasiejowie na Opolszczyźnie
-Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to miejsce, które od niemal 4 lat łączy w przyjazny sposób rozrywkę z edukacją na najwyższym merytorycznym poziomie – mówi Monika Pękala z JuraParku w Krasiejowie. – Każdy nasz eksponat przypomina w jak najwierniejszy sposób prehistoryczny pierwowzór. Na początku nasi eksperci zbierają szczegółowe informacje na temat konkretnego okazu z najnowszych publikacji naukowych. W ramach poszukiwań nasi konsultanci dostarczają zdjęcia lub szkice szkieletu, opis poruszania się zwierzęcia, czy odciski tropów. Na tym etapie powstaje specjalna rzeźba, która poprawiana jest do momentu zaakceptowania specjalnego profilu przez naukowców.

Jak przyznają w Krasiejowie, wielkość eksponatu nie ma znaczenia – 60 centymetrów albo metrów. Najważniejsze jest jak najwierniejsze zrekonstruowanie bohatera JuraParku. Dzięki współpracy z różnymi specjalistami w jak najbardziej naturalny sposób eksperci odzwierciedlają fakturę skóry, upierzenie czy ornamentację pancerza. Rekonstruowane są także szczęka z pełnym uzębieniem, czy kolor i wielkość oka. Zrekonstruowanych bohaterów z przeszłości, których przygotowują eksperci ze stowarzyszenia Delta, można oglądać nie tylko w Krasiejowie, ale także w Bałtowie, Solcu Kujawskim, francuskim Meze Park czy amerykańskim Dinosaur Ridge w stanie Kolorado.

Podczas nocy muzeów w Krasiejowie nie zabraknie możliwości przyjrzenia się zrekonstruowanym okazom z bliska, także podczas spaceru z wykwalifikowanymi przewodnikami. Od godz. 18.00 wstęp na teren Parku Nauki i Rozrywki będzie bezpłatny. Na godz. 20.00 zaplanowano pierwszą z prelekcji. Dr Andrzej Boczarowski będzie opowiadać o tajemnicach związanych ze zmianami pogodowymi. Czy grozi nam podobna pogoda, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów? O tym opowie autor jednego z najbardziej popularnych podręczników do biologii, paleontolog, geolog, muzeolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji i muzeów.

Z kolei o godz. 21.00 będzie można usłyszeć więcej na temat ewolucji ciała człowieka. Wystąpienie naukowe to zapowiedź jednej z wystaw, jaką zobaczymy w otwieranym pod koniec czerwca Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Będzie to jedno z największych i najnowocześniejszych muzeów w Europie opowiadających w multimedialny sposób o dziejach człowieka – od jego początków po współczesność. O godz. 22.00 w Krasiejowie usłyszymy koncert muzyki etnicznej w wykonaniu opolskiego zespołu Dziejba, a godzinę później rozpocznie się nocne zwiedzanie, podczas którego będzie można zobaczyć m.in. podświetlone dinozaury.

Więcej informacji o Nocy Muzeów i przygodzie, nie tylko z dinozaurami, w Krasiejowie można uzyskać na www.juraparkkrasiejow.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button