Region

Zastosowanie fotowoltaiki w świetlikach

Zwykle wypełnienie świetlików stanowią szyby zespolone jedno lub dwukomorowe, płyty poliwęglanowe. Aby nadać świetlikowi dodatkową funkcję produkcji prądu zewnętrzną szybę zestawu zastąpiono modułem fotowoltaicznym, który przy pomocy okablowania ukrytego w kanałach wodnych krokwi aluminiowych zostanie połączony z pozostałymi urządzeniami instalacji fotowoltaicznej.

 

Zestawy szybowe z modułami fotowoltaicznymi stanowią bardzo dobrą przegrodę termiczną, nie odbiegającą od zestawów szybowych standardowych. Współczynnik przenikania ciepła może osiągać nawet wartości 0,6 W/m2K. Ponadto ogniwa zastosowane w świetlikach stanowią wspaniałą barierę dla promieniowania słonecznego, które w letnie dni powoduje przegrzewanie pomieszczeń, dzięki czemu zmniejszamy zużycie energii np. na klimatyzację w celu schłodzenia przegrzewających się pomieszczeń.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Moduły fotowoltaiczne stanowiące wypełnienie świetlików mogą być zarówno przezierne jak i nieprzezierne, w zależności od miejsca montażu. W modułach stanowiących wypełnienie świetlików możemy stosować ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe oraz organiczne. Przezierność modułów fotowoltaicznych pierwszej generacji (mono i polikrystalicznych) uzyskano dzięki rozsunięciu ogniw fotowoltaicznych, do czego wymagana jest elastyczna linia produkcyjna.

 

Przezierność modułów drugiej generacji uzyskano dzięki strukturyzacji warstw prądotwórczych na bardzo wysokiej klasy laserach. Specjalnym produktem ogniw pierwszej generacji dedykowanym do BIPV są ogniwa semitransparentne, które same w sobie posiadają przezierność dzięki strukturyzacji laserowej.

 

Powyżej omówione technologie są dostępne m.in. w firmie ML System, która jest liderem w fotowoltaice zintegrowanej z budownictwem (BIPV). Świetliki których zadaniem jest doświetlanie pomieszczeń tracą owe własności transparentności w okresach zimowych kiedy to najczęściej są pokryte warstwą śniegu. Aby zapobiec tym sytuacjom firma ML System stworzyła innowacyjny produkt w postaci modułów samoodśnieżających NoFrost. Dzięki odpowiedniej automatyce i opomiarowaniu w momencie opadu śniegu włącza się podgrzewanie (szyba grzejna), która nie dopuszcza do zaśnieżenia, zlodowaceń itp., dzięki czemu zawsze do pomieszczeń dostaje się naturalne światło. Połączenie szyby grzejnej z ogniwami fotowoltaicznym powoduje że otrzymujemy hybrydowy moduł fotowoltaiczny samoodśnieżający.

 

Wszystkie moduły fotowoltaiczne stosowane w zestawach szybowych stanowiących wypełnienie konstrukcji aluminiowo-szklanych świetlików są wykonane w technologii bezramkowej (brak np. aluminiowej ramki wokół modułu) szkło-szkło (ogniwa zarówno od frontowej jak i tylnej strony są zabezpieczone szkłem).

 

Zastosowanie modułów fotowoltaicznych w świetlikach poza interesującym efektem architektonicznym powoduje wymierne korzyści dla użytkownika obiektu wynikające zarówno z produkcji prądu jak i zmniejszenie zapotrzebowania na chłód w okresach letnich jak i ciepło w okresach zimowych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button