KrajRegionWiadomość dnia

Pożegnanie wśród gwizdów i szarpaniny. Protesty i przepychanki na pogrzebie gen.Wojciecha Jaruzelskiego [ZDJĘCIA]

Niechęć do generała Wojciecha Jaruzelskiego najbardziej widoczna była w stolicy, podczas dzisiejszych uroczystości pogrzebowych. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego i na Powązkach zgromadziło się ponad tysiąc osób. Wśród nich zwolennicy i przeciwnicy generała. Ci drudzy, protestowali min. przeciwko państwowej oprawie uroczystości. Dla nich generał Jaruzelski był i pozostanie zdrajcą narodu. -Dla mnie, jako dla Polaka, katolika, jego nie powinna matka ziemia przyjąć, bo on nie był Polakiem. On służył Moskwie – mówi Stanisław Lesisz, przeciwnik gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Przez wielu, ta postać oceniana jest jedynie przez pryzmat konieczności wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Mimo, to w trakcie mszy świętej, w jego intencji, były prezydent żegnany był przez obecną głowę państwa. -Żegnam dzisiaj prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce – Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę, drogą głębokich reform systemowych – mówił podczas pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

ZDJĘCIA: Zwolennicy i przeciwnicy Wojciecha Jaruzelskiego zjawili się na Powązkach na pogrzebie generała

Prócz Bronisława Komorowskiego pożegnali go również byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Zdaniem Przemysława Miśkiewicza ze stowarzyszenia Pokolenie, obecność na pogrzebie generała Jaruzelskiego ikony Solidarności można jakoś wytłumaczyć. Wałęsa oddał cześć swojemu przeciwnikowi: -W wypadku Lecha Wałęsy, akurat jego bym usprawiedliwił i rozgrzeszył. Jeżeli chodzi o urzędującego prezydenta, jest to niedopuszczalne.   Tak jak towarzysząca pogrzebowi oprawa. I koszty poniesione przez państwo. -Jeżeli na koszt państwa to nie polskiego, tylko rosyjskiego, któremu tak wiernie generał służył w czasie kiedy to był Związek Radziecki. Jeżeli z honorami to takimi, które przynależne są bohaterowi orderu Lenina – mówi Przemysław Miśkiewicz, Stowarzyszenie “Pokolenie”.

Honory generałowi przyszli jednak oddać ci, którzy pod jego dowództwem pełnili wojskową służbę i na jego pochówek nie wyobrażają sobie miejsca innego niż warszawskie Powązki. -Jako żołnierz muszę go uszanować i będę go szanował – mówi jeden z byłych żołnierzy. Szacunek do zmarłego generała wyraził również Aleksander Kwaśniewski. W jego zasługi wpisując przejście od czasów dyktatury do epoki dialogu. -Wojciechu, żołnierzu, spocznij. Twoja służba skończona. A my, baczność! Walka o dobre imię generała trwa. Cześć Twojej pamięci – mówił podczas uroczystości pogrzebowych gen.Wojciecha Jaruzelskiego były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Wszystko wskazuje jednak na to, że pamięć, zwłaszcza ta zła o generale Wojciechu Jaruzelskim nie przeminie. Ci ludzie wciąż nie chcą zapomnieć o jego winach, ani słyszeć o jego zasługach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button