RegionWiadomość dnia

Szarmach, Kusto, Wieczorek: Polska-RFN 3:9 w Sportowej Lekcji Historii na Stadionie Śląskim [ZDJĘCIA]

Okazją do wspomnień słynnego "meczu na wodzie" Polska-RFN była 40. rocznica MŚ, które odbywały się na niemieckich boiskach. Polacy wywalczyli wtedy 3 miejsce. Ekipę Kazimierza Górskiego reprezentowali w Chorzowie Andrzej Szarmach, Antoni Szymanowski, Zdzisław Kapka, Adam Musiał, Henryk Wieczorek i Marek Kusto, który jako jedyny z ekipy z tamtych lat zagrał cały mecz.

 

 ZDJĘCIA: Polska przegrała z RFN 3:9 w Sportowej Lekcji Historii na Stadionie Śląskim

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

-Założenie znów czerwonej koszulki z białym orłem na piersi (w takich strojach Polacy zagrali wtedy w meczu z RFN) to niezapomniane przeżycie, od razu w myślach wracają wspomnienia z tamtych lat – mówił z łezką w oku Andrzej Szarmach, który na MŚ`74, z 5 bramkami, był wicekrólem strzelców turnieju.  -Byłem wtedy młodym chłopakiem, który wchodził do drużyny, nie zagrałem w żadnym meczu, ale pamiętam świetną atmosferę w zespole. Cieszę się, że mogłem dzisiaj jeszcze raz spotkać się z chłopakami z tamtej drużyny – mówił po meczu Marek Kusto, który strzelił podczas chorzowskiego meczu gola z rzutu karnego dla "polskiego" zespołu.

 

-Mam ogromny szacunek dla piłkarzy z tamtych MŚ – podkreślał Radosław Gilewicz grający podczas Sportowej lekcji Historii w obu ekipach. -Wykonali fantastyczną robotę, chwała im za to. Dlatego warto spotykać się na takich meczach jak dzisiejszy – dodał. Pan Henryk z Katowic,  jeden z ponad 300. kibiców, którzy dopingowali oba zespoły, długo czekał na to wydarzenie.  -Lubię takie wspomnienia i atmosferę tamtych lat, z okresu sukcesów polskiego futbolu, dlatego pochwalam pomysł Sportowej Lekcji Historii na Stadionie Śląskim. Cieszę się, że mogłem spotkać się z gwiazdami tamtych czasów- dodaje.

 

Mecz wspomnień Polska-RFN rozegrany został w ogromnym upale, czyli w warunkach przeciwnych do tych, które panowały 40 lat temu we Frankfurcie nad Menem, gdzie ulewa spowodowała opóźnienie meczu o 30 minut, a murawa boiska przypominała bardziej basen niż piłkarskie boisko. W Chorzowie zawodników przy wejściu na boisko powitała piosenka Maryli Rodowicz: "Futbol, futbol", a przez całe spotkanie można było posłuchać największych przebojów pierwszej połowy lat 70-tych – Demisa Roussosa, Piotra Szczepanika, Skaldów, Czerwonych Gitar, ABC.

 

Impreza została przygotowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski" w Chorzowie i Reprezentację Śląska Oldbojów, a odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button