KrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Rok Henryka Sławika na półmetku

-Dla naszej świadomości historycznej, taka osoba jak Henryk Sławik, to postać dzięki której możemy budować naszą pozytywną tożsamość. To przykład myślenia kategoriami dobra wspólnego, najważniejszych ludzkich wartości – mówi marszałek Mirosław Sekuła. Tegorocznym obchodom towarzyszy myśl Henryka Sławika, będąca cytatem z jego wpisu do pamiętnika: „Za życiem nie trzeba gonić, przychodzi ono samo do człowieka. Ale tajemnice życia trzeba okupić bólem i łzami".

 

 

Za nami pierwsze półrocze obchodów Roku Sławika, które omówili uczestnicy konferencji, która odbywała się w Urzędzie Marszałkowskim.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

 

-Chcieliśmy w ten sposób podsumować dokonania pierwszego półrocza i zachęcić do udziału w kolejnych wydarzeniach. Staramy się prowadzić aktywną politykę historyczną na szczeblu regionu i ocalić od zapomnienia postaci wybitne. To nasz obowiązek- – podkreśla Andrzej Gościniak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

 

Rezolucję o ogłoszeniu obecnego roku Rokiem Henryka Sławika, Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałą z 18 listopada 2013 roku. To kontynuacja tradycji przypominania mieszkańcom regionu postaci wielkich Polaków, wywodzących się z województwa śląskiego. Od roku 2011 uhonorowano w ten sposób postaci: Wojciecha Korfantego, Konstantego Wolnego i Augusta Hlonda. Wśród najważniejszych wydarzeń, które miały już miejsce, warto wymienić m.in. ogólnopolskie forum nauczycieli regionalistów z udziałem wnuczki Józsefa Antalla, Klary Hejj, upamiętnienie Henryka Sławika w trakcie sesji rad miejskich Katowic, Rybnika i Rydułtów, konkursy historyczne, plastyczne, konferencje i seminaria naukowe, koncerty i przypomnienie postaci w trakcie dni polsko-węgierskich w Katowicach.
                   

 

Uczestnicy konferencji nakreślili również plan wydarzeń, które będą odbywać się w najbliższych miesiącach. 16 lipca br., w 120. rocznicę urodzin Sławika w Jastrzębiu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jego osobie. 23 sierpnia z Jastrzębia-Szerokiej wystartuje bieg pamięci, w trakcie którego dziesięciu biegaczy pokona łącznie 462 km oddając w ten sposób hołd pamięci Sławika. Finał biegu będzie miał miejsce w obozie Mathausen-Gusen w 70. rocznicę jego śmierci.

 

 

6 listopada odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, a dwa dni później uroczysty koncert Filharmonii Śląskiej, w trakcie którego rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki polskiej, węgierskiej i żydowskiej. Rok Henryka Sławika został objęty patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Henryk Sławik urodził się 16 lipca 1894 r. we wsi Szeroka (obecnie dzielnica Jastrzębia-Zdroju) jako dziewiąte dziecko chłopskiej, niezamożnej rodziny śląskiej. Był uczestnikiem powstań śląskich i posłem do Sejmu Śląskiego. Podczas II Wojny Światowej trafił na Węgry, gdzie uratował życie kilkudziesięciu tysiącom uchodźców, w tym kilku tysiącom Żydów. W 1944 został skazany na karę śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen. Pośmiertnie odznaczony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i Orderem Orła Białego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button