RegionWiadomość dnia

Tysiące kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich [ZDJĘCIA]

Tysiące kobiet i dziewcząt wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. To obok majowej pielgrzymki mężczyzn jedno z ważniejszych wydarzeń religijnych na Śląsku. Szczególną intencją tegorocznej pielgrzymki było podziękowanie za kanonizację dwóch Papieży.

 

 

Przychodzą prosić o zdrowie, szczęście i pracę. Co roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia do Piekar Śląskich pielgrzymują kobiety. – To jest pokoleniowa tradycja, ja ją podtrzymuję, idzie też moja córka. Matka Boża Piekarska jest nasza patronką – mówi Ewa Nawrot, pątniczka z Piekar Śląskich.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Jest też patronką mężczyzn, którzy mimo tego, że swoją pielgrzymkę mają w maju, przychodzą tu wraz ze swoimi żonami. – Przyszliśmy na mszę, podziękować za wszystko. Za zdrowie przede wszystkim i za to, że dzieci maja pracę w tak trudnych czasach – mówi Janusz Czempiel, pątnik z Piekar Śląskich.

 

Na kalwaryjskie wzgórze przyszło dziś ponad 90 tysięcy pątniczek. – Przyjechał ks. arb. Konrad Krajewski, który jest jałmużnikiem ojca świętego i zarazem przywiózł od ojca świętego specjalne błogosławieństwo. Cenimy sobie to bardzo. Myślę, że i kobiety nade wszystko cenią sobie tę formę przekazania łaski bożej – zaznacza ks. Władysław Nieszporek, proboszcz sanktuarium.

 

Całe pokolenia, przychodzą do Piekar od ponad 70-ciu lat. – Tradycja jest bardzo długą tradycją, początki nie były aż tak spektakularne, w takim wymiarze ilościowym. Z czasem pielgrzymowanie do Piekar, do Matki Bożej Piekarskiej, wrosło gdzieś w naszą mentalność i naszą duchowość – podkreśla ks. Marcin Wierzbicki, Archidiecezja Katowicka.

 

Piekarskie pielgrzymki na wzgórze kalwaryjskie stały się częścią zapoczątkowanego w XVII wieku kultu maryjnego. Wtedy jako pierwsi do Matki Boskiej Piekarskiej udali się mieszkańcy Tarnowskich Gór. Szli z podziękowaniem, ponieważ dzięki modlitwom ustąpiła epidemia cholery. Miasto ślubowało wówczas co roku udawać się z dziękczynną procesją do obrazu.

 

Na krótko przed II wojną światową do Piekar zaczęły pielgrzymować także kobiety. – Pielgrzymka kobiet datuje się już w latach przedwojennych. Natomiast panowie zaczęli przychodzić dopiero po wojnie. Pierwsza pielgrzymka mężczyzn odbyła się w 47 roku – informuje Maria Janus, przewodnik sanktuaryjny. Zaczęła się później, ale teraz są znacznie liczniejsze. Każdego roku do sanktuarium przychodzi ponad 100 tysięcy mężczyzn.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button