RegionWiadomość dnia

Tylko genetyczny bliźniak może uratować mu życie! DKMS rusza z akcją pomocy dla Artura Kruczka z Tychów! [WIDEO]

Na powrót do zdrowia męża liczy żona pana Artura. – Nie było żadnych objawów. Mąż się czuł świetnie, był okazem zdrowia. Podczas przypadkowych badań krwi okazało się, że jest problem ze szpikiem – mówi Monika Kruczek, żona Artura.

 

Czerwcowa diagnoza zabrzmiała jak wyrok: ostra białaczka szpikowa. Dziś Artur Kruczek z Tychów czeka na trzecią już chemioterapię. Pełny powrót do zdrowia zapewnić może mu jedynie przeszczep. By zwiększyć szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka koledzy z pracy Pana Artura chcą zorganizować w Tychach Dzień Dawcy Szpiku. – Mamy ambitny plan wspólnie – Artur i My – że na wiosnę Artur będzie już z nami w urzędzie – zaznacza Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. 

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Na całym świecie Fundacja DKMS zarejestrowała już 22 miliony potencjalnych dawców, ale żaden z nich nie może pomóc młodemu tyszaninowi. Agnieszka Zięba dawcą została w zeszłym roku. Jej szpik uratował życie 55-letniej dziś Belgijce.

 

Bliźniak genetyczny często wcale nie jest do nas podobny. To tylko jeden z mitów. Kolejny- również bardzo powszechny, to ten, że pobranie komórek macierzystych boli. – Nic strasznego. Tak naprawdę cztery godziny – bo pobieranie komórek trwa do 4 godzin – spałam, zasnęłam. To jest pobieranie jakiejś tam ilości krwi i to jest mimowolne zaśnięcie. Nic to nie boli, naprawdę funkcjonuję normalnie, następnego dnia poszłam do pracy – mówi Agnieszka Zięba, rok temu została dawcą szpiku.

 

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce. W całym kraju zarejestrowanych jest ich ponad 500 tysięcy. Okazji, by się zarejestrować nie brakuje. Najbliższa między innymi w sobotę w Strumieniu, a 14 września można w ten sposób pomóc Arturowi Kruczkowi. – Wiemy, że niestety coraz więcej ludzi cierpi na białaczkę, na różne inne choroby, które wymagają niestety tego szpiku – mówi Krzysztof Puda, Strumieński Festiwal Artystyczny SFART. Wystarczy wypełnić stosowny formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka.

 

W Polsce co godzinę stawiana jest krytyczna diagnoza: nowotwór krwi, białaczka. Dla wielu z nich, podobnie jak dla Pana Artura z Tychów, nadzieją jest bezzwrotna pożyczka z banku szpiku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button