KrajRegionWiadomość dnia

Planetarium Śląskie zamiast Parku Nauki? Na co pójdą unijne dotacje na Śląsku w nowej perspektywie?

To jedno z miejsc którego nie da się nie zauważyć, to też tylko jedna z 5 tysięcy inwestycji zrealizowanych z unijnych funduszy. -Myślę, że o tym świadczą użytkownicy. Jeżeli dzisiaj 1500 osób codziennie przekracza średnio progi biblioteki, to znaczy że czekali na to miejsce – podkreśla prof. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINIBA. Biblioteka Uniwersytecka w Katowicach to jeden z najbardziej widocznych przykładów wykorzystania unijnych środków na Śląsku. Mieszkańcy województwa śląskiego doczekali się też sporych unijnych inwestycji w innych dziedzinach:

 

-drogi to na śląsku przede wszystkim DTŚ i autostrady

-turystyka to głównie parki tematyczne i nowe muzea

Ciąg dalszy artykułu poniżej

-przy olbrzymich nakładach na kulturę trzeba pamiętać o ogromnej liczbie odrestaurowanych budynków

-znaczne kwoty przeznaczono też na ochronę środowiska

 

Teraz na wparcie czekają inni. -Aparatura ma 60 lat, to najstarsza tego typu działająca na świecie – mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. Mimo to rocznie odwiedza to miejsce 180 tysięcy osób, teraz znaleźli się też w centrum zainteresowania władz województwa właśnie za sprawą nowej perspektywy unijnej. Przebudowa Planetarium Śląskiego to jeden z trzech kluczowych projektów zaplanowanych już na najbliższe lata. -Wyeksploatowanie tej infrastruktury jest bardzo duże i tu musimy myśleć o tym, że jeśli mamy pracować, jeśli nie następne 60 lat ale jeszcze dużo, to konieczny jest zastrzyk gotówki – dodaje Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. Zastrzyk, który wzmocnić ma pierwszy etap realizacji projektu Śląskiego Parku Nauki. Gdzie ulokowana zostanie reszta pieniędzy wciąż nie wiadomo. -Zaplanowano Śląską Platformę Cyfrową. Więc twór wirtualny, więc trudno go usytuować, bo służy wszystkim mieszkańcom województwa, dlatego jest projektem kluczowym. Drugim takim typem projektów są te związane z bioróżnorodnością – wylicza Stefania Koczar-Sikora, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego.

 

To między innymi zagospodarowanie rzek Przemszy i Brynicy czy Zalewu Żywieckiego. W sumie w nowej perspektywie unijnej do wydania jest 3,5 miliarda euro! Regionalny Program Operacyjny na lata 2007- 2013 był nastawiony na poprawę życia mieszkańców i podstawową infrastrukturę. Teraz zdaniem Komisji Europejskiej czas na innowacje i przedsiębiorczość. -Teraz mówimy o kwestiach związanych z niskoemisyjnością, z energetyką, badaniami i rozwojem, wsparcie przedsiębiorczości w szczególności przedsiębiorstw małych. Oczywiście mówimy też o transporcie rozwoju transportu szynowego w szczególności duży nacisk na koleje – mówi Małgorzata Staś, Dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego. Mniejszy nacisk przy rozdzielaniu europejskich środków położony jest za to na drogi, sport czy turystykę. Rozczarować się mogą też ci, którzy liczyli na unijne wsparcie kampanii społecznych, czy edukacji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button