Kraj

Sendler pokazała nam, jak należy żyć

Irena Sendler mówiła też, że “człowiek dobry zawsze będzie rozumiał drugiego człowieka, niezależnie od tego w jakiej sytuacji on się znajduje, a zły człowiek zawsze będzie szkodzić drugiemu człowiekowi”. W ocenie Schudricha, Sendler daje nam wspaniały przykład tego, co to znaczy być dobrym człowiekiem. “Są dwie kategorie ludzi: dobrzy i źli, niezależnie od wyznawanej religii i koloru skóry” – dodał. Zdaniem Schudricha, taka osoba jaką była Irena Sendler, daje człowiekowi nadzieję, że mimo zła z jakim się spotykamy, można być dobrym człowiekiem.

– Postawa Ireny Sendler była monumentalna i heroiczna, jednocześnie była to bardzo skromna osoba, nieuczestnicząca w życiu publicznym – mówi historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego August Grabski – Jej postawa była z jednej strony monumentalna – uratowała więcej osób niż Oskar Schiendler, a równocześnie przy swoim wielkim heroizmie – była osobą bardzo skromną, nieuczestniczącą w życiu publicznym. Dziś jest postacią publicznie znaną, jednak o jej istnieniu i działalności polska opinia publiczna dowiedziała się dopiero pod koniec lat 90. i to za pośrednictwem amerykańskiej sztuki teatralnej.

Jego zdaniem to, że Sendler przez wiele lat była postacią niesłusznie zapomnianą “związane jest z traktowaniem problematyki zagłady Żydów w polityce historycznej PRL, z powolnym marginalizowaniem tej tematyki”. Podkreślił on, że postawa Sendler w czasie wojny “różniła się od postawy głównego nurtu postawy polskiego społeczeństwa, która była postawą obojętności wobec zagłady Żydów”. “Pamiętajmy, że trzon Żegoty tworzyło raptem kilkadziesiąt osób” – dodał. Według Grabskiego, wpływ na postawę jaką Sendler przyjęła podczas wojny miał jej ojciec, który był lekarzem. “Spieszył on z pomocą ubogiej ludności żydowskiej” – powiedział historyk. “Na pewno ważne – jeśli chodzi o motywy działania ważne były też związki jej ojca, a również i jej samej, z Polską Partią Socjalistyczną. Sendlerowa była też związana z ruchem harcerskim. To też miało ważny wpływ na jej indywidualny etos” – zaznaczył. Grabski wyraził nadzieję, że osoba i postawa Ireny Sendler nadal będzie przybliżana i stawiana za wzór młodym, gdyż w pełni na to zasłużyła. “Mam nadzieję też, że nadal Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie przyznawało nagrodę jej imienia.Zmarła dziś Irena Sendler ocaliła z holokaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button