KrajŚwiat

Toczeń: jakie objawy? Jak leczyć? [ZDJĘCIA]

W Polsce działa co najmniej jedno duże forum internetowe skupiające osoby chore na toczeń rumieniowaty. 

 

Według powszechnie przyjętej klasyfikacji, chorobę dzieli się na toczeń skórny oraz toczeń układowy. Ten pierwszy, jak nazwa wskazuje, objawia się głównie zmianami skórnymi. Drugi rodzaj tocznia jest już zdecydowanie bardziej niebezpieczny dla zdrowia, bo atakuje kolejno różne narządy wewnętrzne organizmu, jak płuca czy nerki.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Toczeń: to trzeba wiedzieć!

 

Choroba pojawia się u 40-60 osób na 100 tys.

Toczeń częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Choroba rozwija się długo i można z nią funkcjonować przez wiele lat.

Toczeń atakuje osoby w wieku od 16 do 55 lat.

 

Toczeń – jakie przyczyny?

 

Lekarze i naukowcy wciąż nie mają jasności, co do powodów, dla których ludzie chorują na toczeń. Wśród wielu uwarunkowań niezbędnych do wystąpienia choroby wskazuje się m.in. specyficzną pulę genów, którą posiadają osoby chorujące na toczeń. Rozwój choroby obserwowany jest po długiej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, długo utrzymującą się infekcją, czy według niektórych badaczy – wskutek długotrwałego przyjmowania leków antykoncepcyjnych…

 

Jakie są objawy tocznia?

 

"Kryteria klasyfikacyjne Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego:

– Zmiany skórne typu rumienia (często w kształcie motyla na twarzy), nigdy nie przekraczają bruzd nosowo-wargowych.
– Zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące – rumień krążkowy (typu DLE).
– Nadwrażliwość na światło.
– Nadżerki w jamie ustnej.
– Zapalenie lub ból stawów – dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez zmian w obrazie RTG.
– Zapalenie błon surowiczych – opłucnej (pleuritis) lub osierdzia (pericarditis), stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.
– Zmiany w nerkach – utrzymująca się proteinuria (białkomocz) powyżej 0,5 g/dobę lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.
– Zaburzenia neuropsychiatryczne – szeroki wachlarz, najczęściej napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).
– Zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość hemolityczna z retikulocytozą lub limfopenia (poniżej 1500 w 1 mm³) lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm³) lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm³)
– Zaburzenia immunologiczne – obecność komórek LE lub przeciwciał przeciw dsDNA (natywne DNA), lub przeciwciał anty-Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne odczyny kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.
– Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – w mianie nie niższym niż 80 (zwykle ANA>160), badane metodą immunofluorescencji lub inna odpowiednia jeśli nie stosowano leków powodujących lekowe zespoły LE."

 

źródło: Wikipedia

 

Toczeń: leczenie

 

W leczeniu tocznia wciąż wykorzystuje się nowe lekarstwa, bowiem te dotychczas wynalezione nie pokonują choroby. Mimo że z każdą dekadą medycyna lepiej radzi sobie z leczeniem objawów tej zagadkowej choroby, to wciąż wysoka jest umieralność pacjentów dotkniętych najcięższą odmianą tocznia.

 

Leki stosowane w leczeniu tocznia to m.in. sterydy, stymulatory układu odpornościowego, leki przeciwzapalne oraz przeciwmalaryczne.

 

W przebiegu tocznia mogą wystąpić także dodatkowe choroby. Wśród nich zidentyfikowano m.in. Zespół Sjogrena, Zespół Raynauda, Zespół Atyfosfolipidowy (APS), Zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, Zapalenie Naczyń – Vasculitis, Mieszana Choroba Tkanki Łącznej (MCTD) oraz Fibromyalgię.

 

W przypadku stawiania diagnozy warto odwiedzić kilku różnych lekarzy, wcześniej upewniając się czy diagnozowali już przypadki tocznia. Istnieje bowiem wiele chorób skóry, które mają podłoże alergiczne i mogą imitować objawy charakterystyczne dla tocznia.

 

Jeśli podejrzewasz u siebie toczeń, nie zwlekaj! Umów się na wizytę u lekarza i wykonaj wszystkie niezbędne badania! 

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
    Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce było takie serum ,uwaga – to nie jest reklama ,,Serum do chorej skóry essenz” no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym Serum essenz drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia i myśle że warto spróbować serum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button