AlarmRegionWiadomość dnia

Gliwice: W fabryce Opla wybuchnie strajk? Związkowcy grożą protestami

-Jeżeli zarząd naszego zakładu nie przestanie łamać podstawowych zasad dialogu społecznego i praw pracowniczych, zmuszeni będziemy rozpocząć czynną akcję protestacyjną – alarmują związki zawodowe z gliwickiej fabryki Opla. -Sytuacja w naszym zakładzie jest coraz poważniejsza. Dostrzegają to wszystkie działające w firmie związki zawodowe, dlatego występujemy razem i mówimy jednym głosem. Pracodawca jednostronnie i z naruszeniem przepisów prawa pracy wprowadza rozwiązania niekorzystne dla pracowników. Nie uznaje trwającego w zakładzie sporu zbiorowego, lekceważy nasze apele o podjęcie merytorycznych rozmów. Zamiast rozwiązywać problemy przy stole negocjacyjnym dąży do konfrontacji. Jeśli to się nie zmieni, zmuszeni będziemy do sięgnięcia po przewidziane przez przepisy prawa działania aż do strajku włącznie – mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland.

 

 

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jak informują związkowcy, jednym z głównych powodów narastającego sporu w gliwickiej fabryce Opla jest jednostronne wprowadzanie przez pracodawcę szkodliwych dla pracowników i ich rodzin zmian w regulaminie pracy GMMP. -Chodzi o wprowadzanie sześciodniowego tygodnia pracy dla kolejnych grup pracowników. Wdrożenie tych zmian doprowadziło do sytuacji, w której pracownicy muszą być dyspozycyjni „na gwizdek” w soboty, w niedziele i w święta, bez względu na swoje życie rodzinne i bez dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych – mówi szef Solidarności w gliwickim Oplu. -Trudno to ocenić inaczej niż jako kolejną formę oszczędności wyłącznie kosztem pracowników, kosztem ich życia osobistego i niskich wynagrodzeń, na dodatek z naruszeniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa pracy i elementarnych zasad współżycia społecznego – dodaje przewodniczący.  

 

Przedstawiciele General Motors całą sytuację komentują krótko – o wykorzystywaniu pracowników  nie ma mowy. – Dalej zakład deklaruje chęć prowadzenia dialogu, tak jak to było do tej pory z poszanowaniem oczywiście prawa, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro pracowników i zakładu GMMP – odpowiada Agnieszka Brania, GM Manufacturing Poland.

 

 

 

Związki zawodowe działające w GMMP skierowały pismo z prośbą o interwencję  w sprawie sytuacji w gliwickim zakładzie do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. 30 czerwca związkowcy próbowali osobiście wręczyć petycję szefowi resortu gospodarki podczas jego pobytu w gliwickiej fabryce. Jednak pracodawca nie dopuścił do spotkania liderów związkowych z wicepremierem Piechocińskim, zmieniając plan jego wizyty w zakładzie. Przedstawiciele związkowych z gliwickiego Opla nadal oczekują na reakcję Ministerstwa Gospodarki na problemy przedstawione w petycji.<.>

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button