Wielki Czwartek, czyli początek Triduum i ostatnia wieczerza

W początkach chrześcijaństwa Wielki Czwartek był dniem pojednania z grzesznikami, dziś jest pamiątką ustanowionych przez Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii.
Rankiem przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza święta. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.
Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.W niektórych kościołach odbywa się obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum".