RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska chce do metropolii! 93% mieszkańców powiedziało TAK wstąpieniu do związku metropolitalnego

Konsultacje społeczne to kolejny krok na drodze do utworzenia metropolii. Ustawa o związkach metropolitalnych stanowi, że trzeba je przeprowadzić we wszystkich gminach zainteresowanych przystąpieniem do związku. Część z miast, w tym i Ruda Śląska, już to uczyniła. Rudzkie konsultacje trwały trzy tygodnie i wzięło w nich udział blisko 250 mieszkańców. Zdecydowana większość /220 ważnych głosów/ optowała za utworzeniem metropolii, jedynie 12 osób było przeciwnego zdania.

 

Po zakończonych konsultacjach rady poszczególnych miast będą musiały podjąć uchwałę w sprawie zgody na przystąpienie do metropolii. Przypomnijmy, że w styczniu br. rudzcy radni jako jedniz pierwszych w województwie podjęli już uchwałę intencyjną dotyczącą chęci przystąpienia miasta do metropolii. Poza Rudą Śląską podobne uchwały przegłosowali rajcy 23 miast regionu.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Władze Rudy Śląskiej nie ukrywają, że utworzenie metropolii, to duża szansa dla miast ją tworzących – Nie od dziś wiadomo, że duży może więcej. Związek metropolitalny będzie mógł rozwiązać wiele problemów z jakimi dziś musimy się mierzyć. Chodzi tu przede wszystkim o komunikację publiczną i zrównoważony rozwój naszych miast – podkreśla wiceprezydent Mejer. – Nie bez znaczenia jest to, że związek będzie dysponować własnym budżetem. Oprócz składek członkowskich budżet związku będzie „zasilać” 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota nawet 240 mln zł. Co ważne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów – tłumaczy Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

 

Pomimo zaawansowanych prac nad utworzeniem metropolii ze strony miast, które mają ją tworzyć, powstanie metropolii jest zagrożone. Okazuje się, że część miast organizująca konsultacje społeczne otrzymała od nadzoru prawnego wojewody pisma, z których wynika, że nie miały prawa ich ogłosić. Zdaniem prawników wojewody będzie to możliwe dopiero po wydaniu przez rząd rozporządzenia w sprawie granic metropolii. – Pisma z urzędu wojewódzkiego otrzymały te samorządy, które decyzje o konsultacjach podęły na drodze uchwały. W naszym przypadku konsultacje organizowaliśmy na podstawie zarządzenia prezydenta miasta. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji od wojewody w tej sprawie – wyjaśnia Krzysztof Mejer.

 

Kolejną przeszkodą na drodze do utworzenia metropolii jest zagrożenie terminów zapisanych w ustawie o związkach metropolitalnych. Zgodnie z jej zapisami rząd do końca kwietnia powinien określić w drodze rozporządzenia kształt przyszłej metropolii. Wydanie rozporządzenia poprzedzone ma zostać złożeniem przez wszystkie miasta chcące tworzyć metropolię odpowiedniego wniosku skierowanego do Rady Ministrów. Sęk w tym, że do dzisiaj strona rządowa nie przedstawiła wytycznych, według których taki wniosek miałby zostać utworzony.

 

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku jednogłośnie czternaście miast tworzących Górnośląski Związek Metropolitalny, wyraziło wstępną wolę utworzenia metropolii w miastach Górnego Śląska i Zagłębia. Również w grudniu ub. r. prezydenci gmin tworzących GZM wystąpili do rządu z apelem o jak najszybsze określenie trybu postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakresu dokumentów, które należy do niego dołączyć. Premier skierowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które jest właściwe do dalszego prowadzenia sprawy.

 

W związku z tym prezydenci wystosowali kolejne pismo, tym razem już bezpośrednio do ministra Mariusza Błaszczaka. Czytamy w nim m.in., że śląskie miasta są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by powstała metropolia. Poprosili też o spotkanie w tej sprawie. – Chcemy aktywnie brać udział w pracach nad rozporządzeniem, tak by jego zapisy precyzyjnie określały tryb postępowania i zakres dokumentów, które mamy złożyć. Czas biegnie szybko, działamy aktywnie, ale nie wszystko zależy od nas – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM.

 

Utworzenie metropolii śląskich miast umożliwia ustawa o związkach metropolitalnych z 9 października 2015 r. W proces jej tworzenia zaangażował się Górnośląski Związek Metropolitalny. Zgodnie z zapisami ustawy związek ma powstać z dniem 1 lipca br., natomiast faktycznie funkcjonować zacznie od 1 stycznia 2017 r. Pomysł utworzenia metropolii popiera m.in. arcybiskup, metropolita katowicki Wiktor Skworc: – Kwestia zasadności tworzenia metropolii – punktu widzenia Kościoła nie podlega dyskusji i na tym należy konsekwentnie budować politykę międzygminną (…) Kościół jest żywotnie zainteresowany powodzeniem takich procesów, ponieważ zjawisko metropolizacji stanowi o pozytywnej zmianie jakości życia, służy budowaniu ważnych więzi społecznych i jest ułatwieniem pracy duszpasterskiej – napisał w liście skierowanym do prezydentów miast tworzących GZM. List przekazany został podczas tradycyjnego spotkania wielkanocnego metropolity z prezydentami miast GZM.

 

W skład metropolii mają wejść 24 gminy: Będzin, Bieruń, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice i Zabrze. Zajmują one obszar 1 585 km2, zamieszkały przez ponad 2 mln ludzi. Na jego terenie działa ponad 200 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają 8 proc. PKB.

 

Zgodnie z założeniami ustawy związek metropolitalny wykonuje zadania publiczne z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji obszaru metropolitalnego.

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button