AlarmRegionWiadomość dnia

Biurowiec KTW rośnie! To już trzeci miesiąc prac [ZDJĘCIA]

Ważnym krokiem w pierwszym etapie budowy kompleksu .KTW była ściana szczelinowa, która wyznaczyła obszar do wylania fundamentów pod biurowce. Jej obwód wynosi 330 metrów, głębokość waha się od 22 do 26 metrów, średnia grubość to 80 cm. Wykonanie wszystkich prac i betonowanie ściany szczelinowej zajęło 60 dni – mówi Marian Garczarczyk, Dyrektor Projektu, TDJ Estate. – Równolegle, zgodnie z założonym harmonogramem, realizujemy inne zadania – dodaje.

 

Na placu budowy trwa wykonywanie baret. To rodzaj żelbetowego fundamentu pośredniego, często stosowanego przy konstrukcjach wieżowców, np. takich jak The Sail @ Marina Bay w Singapurze czy projektowanym, najwyższy na świecie, Nakheel Tower w Dubaju. Barety wykorzystywane są także w konstrukcjach dla obiektów o innym charakterze, np. w stacjach II linii metra w Warszawie. Proces wykonywania baret przebiega podobnie jak w przypadku ścian szczelinowych. Polega na wypełnieniu betonem wąskoprzestrzennego wykopu.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bareta przenosi obciążenia podobnie jak pal, jednak w porównaniu z typowymi palami, najczęściej okrągłymi, barety ze względu na prostokątny kształt mają większą sztywność i lepiej przenoszą obciążenie poziome. W ramach budowy kompleksu .KTW powstanie w sumie 36 baret o kształcie litery T i prostokąta, w wymiarach dostosowanych do obciążeń – tłumaczy Wojciech Adam, kierownik budowy z firmy STRABAG.

 

Przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach wykonywane są także roboty ziemne w zakresie wykopu głównego oraz wykopów pod platformy robocze, z których wykonywane są tymczasowe kotwy gruntowe (pierwszego oraz drugiego poziomu) dla ściany szczelinowej. Wraz z postępem robót ziemnych, w ramach odwodnienia wykopu, wiercone są też studnie głębinowe. Cały czas trwa wywóz urobku – wykopy pod fundamenty obu biurowców docelowo wymagają wydobycia ok. 85 tys. m³ fedrunku.

 

Proces budowy KTW I potrwa dwa lata. Przez pierwsze 6 miesięcy powstaną trzy kondygnacje podziemne przeznaczone głównie na parking. Do realizacji tej części inwestycji wykorzystanych zostanie ok. 25 tys. m³ betonu i 3 tys. ton stali. Zlokalizowany w centrum Katowic i 2-milionowego obszaru metropolitalnego, tuż obok Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, pierwszy z budynków prestiżowego kompleksu biurowego .KTW, ma być gotowy w połowie 2018 roku.

 

.KTW I przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, będzie miał 14 kondygnacji (13 pięter oraz parter) i 66 metrów wysokości. Powierzchnia pojedynczej kondygnacji wyniesie 1480 m2. Projekt będzie realizowany zgodnie z certyfikacją BREEAM, uwzględniającą takie czynniki jak m.in. optymalne wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak też zarządzanie budynkiem (BMS).

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button