AlarmRegionWiadomość dnia

Sosnowiec: Wojna z psimi odchodami. Woreczki wygrają ze smrodem? [ZDJĘCIA]

Ważne spotkanie, droga do pracy, czy randka – nagle nasz but ląduje… w psiej kupie. To problem, który zna każdy i często nie ma reguły, czy jest to trawnik, chodnik, a może plac zabaw. Psie kupy pojawiają się wszędzie, mimo uwijających się i sprzątających służb miejskich. Dlatego od teraz rusza akcja –  #walczymyzKUPĄśmieci.

 

W Sosnowcu rozpoczęła się kampania "Mokra czy sucha – Ty decydujesz, w co wchodzisz, więc sprzątaj po swoim pupilu". Chcemy, aby świadomość wśród właścicieli czworonogów wzrosła. – Brak pojemników na psie zanieczyszczenia nie jest wymówką – właściciel czworonoga odchody po swoim pupilu może wyrzucać do koszy ulicznych lub pojemników z napisem "odpady mokre" – mówi  prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. O konieczności sprzątania po swoich psach mówi Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Sosnowca. W nim jasno napisano, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do "natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach i terenach zielonych. W celu realizacji tego obowiązku osoba wyprowadzająca psa w miejscach publicznych winna posiadać torebkę lub urządzenie do zbierania odchodów".

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W akcję włącza się Straż Miejska, która początkowo będzie edukowała właścicieli psów. Strażnicy w Sosnowcu rozdadzą prawie 10 tysięcy woreczków, wraz z kartonowymi łopatkami, do zbierania psich odchodów. Funkcjonariusze pojawią się m.in. na osiedlach, przy przedszkolach i placach zabaw, gdzie problem jest największy. Początkowo strażnicy będą jedynie pouczali, ale od przyszłego roku pojawią się także dotkliwe mandaty, które mogą sięgnąć nawet 500 złotych. Warto również pamiętać, że karać może także policja. -Nie będzie miejsca na pobłażanie, szczególnie w okolicach placów zabaw, miejsc publicznych. W takich miejscach właściciele psów mogą się spodziewać najwyższych mandatów –
wyjaśnia prezydent Sosnowca.
 

Kampanii towarzyszy kilka tysięcy ulotek, billboardy oraz plakaty, które pojawią się m.in. w szkołach, spółdzielniach i wspólnotach. Akcja będzie również obecna w mediach społecznościowych pod hashtagiem #walczymyzKUPĄśmieci.

 

Nadal zbierane są od mieszkańców informacje ws. dzikich wysypisk. Od 2015 roku mieszkańcy mogą zgłaszać takie miejsca na kilka sposobów: – pod całodobowym numerem telefonu 32 296 08 32  – droga mailową wysypiska@um.sosnowiec.pl – także do Straży Miejskiej (32 296 06 54 lub straz@um.sosnowiec.pl)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button