Jakie powinno być centrum Katowic?

Grupy respondentów stanowili: mieszkańcy Katowic – 300 osób,  mieszkańcy Aglomeracji Górnośląskiej (bez mieszkańców Katowic) – 100 osób, – mieszkańcy województwa śląskiego (bez mieszkańców Aglomeracji Górnośląskiej) – 100 osób, – mieszkańcy Polski (bez mieszkańców województwa śląskiego) – 100 osób. Na podstawie przeprowadzonego badania zidentyfikowano, iż 28% ankietowanych pracuje w Katowicach (168 osób), zaś pozostałe 72% (432 osoby) pracuje poza stolicą województwa śląskiego. Spośród wszystkich ankietowanych 28% wykazuje się jakąkolwiek wiedzą odnoszącą się do zamierzeń miasta w zakresie projektu „RONDO-RYNEK”, zaś pozostałe 72% osób nie słyszało nic na temat przedmiotu projektu.

Na pytanie: Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? aż 23% respondentów odpowiedziała, że nie warto, a niewiele więcej – 25% uważa, że warto, bo są perspektywy rozwoju miasta. 9% uważa, że mieszka tu przez wzgląd na tradycję i zakorzenienie rodziny.

Na drugie pytanie – Jak wyobrażasz sobie centrum Katowic za 10 lat? aż 15% uważa, że nic się nie zmieni, zaś 20% stawia na rozwój Katowic jako ośrodka kultury i rozrywki. Dosyć sporo , bo 8% zwraca uwagę na zmianę wizerunku i poprawę bezpieczeństwa na dworcu kolejowym.

Co Twoim zdaniem powinno znaleźć się w ścisłym Centrum Katowic? – sprowokowało pytanych do różnych pomysłów, lecz niewielu oryginalnych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Respondenci dość stereotypowo pojmują funkcje centrum miasta. Ich opinie zgadzają się jednak z ogólnymi teoretycznymi założeniami dotyczącymi rozkładu lokalizacji działalności w mieście. Centrum skupia to czego nie ma w dzielnicach i do czego najłatwiej jest dojechać. Jest także głównym miejscem lokalizacji funkcji ponadlokalnych.  Jednocześnie pytani sugerują, by działalności w Centrum (oryginalne, rzadziej potrzebne), otoczone były funkcjami bardziej codziennymi, chcą mieszkać wokół centrum, w dzielnicach i przyjeżdżać najlepiej na rynek, który powinien być wzorowany na krakowski czy wrocławski.

W mieście brakuje przestrzeni publicznych spełniających wszystkie charakterystyczne dla nich funkcje. Są ulice i place, ale nie ma wystarczającej liczby miejsc zaspokajających najpowszechniej wyrażaną potrzebę: miejsca spotkań. Respondenci dostrzegają niedosyt usług, również bytowych. Prawie co czwarty respondent chce by w Centrum Katowic były sklepy. Mała liczba respondentów zwróciła uwagę na potrzebę zlokalizowania w Centrum Katowic międzynarodowych firm.

Na badania wydano 39 tysięcy złotych brutto.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button