Śląski Teatr Tańca

W swojej początkowej fazie stał się dziewięcioosobowym zespołem, do którego tancerze wybrani zostali na drodze audycji ogłoszonych w ogólnopolskich mediach. Audycje przeprowadzone były przez założyciela i choreografa zespołu Jacka Łumińskiego w towarzystwie belgijskiego choreografa/tancerza Avi Kaisera. Od tamtego okresu Śląski Teatr Tańca utrzymał oryginalną liczbę tancerzy jako podstawową z możliwościami jej zwiększenia w przyszłości.
Podstawowe cele statutowe:
Tworzenie nowych produkcji artystycznych w dziedzinie tańca współczesnego
Szkolenie nowej generacji polskich tancerzy i choreografów
Upowszechnienie twórczości w dziedzinie tańca współczesnego w Polsce
Wykreowanie polskiego stylu w dziedzinie tańca współczesnego
Upowszechnianie innych twórczości i dóbr kulturowych stosownie do aspiracji społeczeństwa
Śląski Teatr Tańca występował i prowadził zajęcia warsztatowe w Polsce oraz w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Portugalii, Szwecji, Norwegii, Izraelu, Słowacji, Republice Czeskiej, na Węgrzech, Szwajcarii dwukrotnie w Indiach i kilkakrotnie w USA.
W repertuarze zespołu znalazły się spektakle Jacka Łumińskiego, Avi Kaisera (Belgia), Anny Sokolow (USA), Terese Freedman (USA), Marka Haima (USA), Risy Jaroslow (USA), Melissy Monteros (USA), Stephanie Skura (USA), Wendella Beaversa (USA), Sama Costy (USA), Franka Handelera i Diane Elshout (Holandia), Christine Brunel (Niemcy), Henrietty Horn (Niemcy), Conrada Drzewieckiego, oraz wznowienia historycznych prac choreograficznych Poli Nirenskiej- polskiej tancerki/choreografa doby międzywojennej – wznowienie przygotowane będzie przez Rimę Faber (USA).
Śląski Teatr Tańca mieści się w budynku teatralnym z salą na 600 miejsc o tej samej nazwie i staje się jednym z najbardziej aktywnych ośrodków tańca współczesnego i sztuk teatralnych w kraju. Rozwija, organizuje i produkuje krajowe i międzynarodowe spektakle oraz działania artystyczne.
Fundacja Tańca Współczesnego Śląski Teatr Tańca utworzył Fundację Tańca Współczesnego, która promuje i prezentuje młodych choreografów polskich. Fundacja powstała dzięki wydatnej pomocy Trust for Mutual Understanding i Dance Theatre Workshop/Suitcase Fund.
Fundacja Śląskiego Teatru Tańca Śląski Teatr Tańca utworzył Fundację Śląskiego Teatru Tańca, która pomaga wielu projektom i programom Ś.T.T., a w szczególności programom edukacyjnym i społecznym.
Polskie Stowarzyszenie Tańca Współczesnego Śląski Teatr Tańca umożliwił utworzenie Polskiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego. Jest ono pierwszym tego typu w Polsce od ponad 200 lat. Ma ono na celu stworzenie powiązań między Środowiskami tanecznymi w kraju poprzez zbudowanie zjednoczonej siły w budowaniu tańca współczesnego w Polsce. Stowarzysza ono niezależnych tancerzy i zespoły taneczne w kraju.
Najważniejsze programy realizowane przez Śląski Teatr Tańca:
Międzynarodowe Konferencje Tańca Współczesnego i Festiwale Sztuki Tanecznej (corocznie od 1994r.)
Nowa Edukacyjna Seria Warsztatów Tańca dla Nauczycieli i Liderów Środowiska (od 1996r.)
Comiesięczne Warsztaty Tańca Współczesnego (od 1992r.)
Programy Społeczne adresowane do pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej, Domów Dziecka i dzieci z porażeniem mózgowym (od 1996r.)
Polsko-angielski projekt “Kierunek Teatr” – projekt mający na celu (z wykorzystaniem doświadczeń brytyjskich) utworzenie teatru z udziałem ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Śląski Teatr Tańca gości wielu artystów, którzy pracują nie tylko z tancerzami teatru lecz także z tancerzami z całej Polski, uczą i prowadzą seminaria w Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu oraz uczestniczą w tworzeniu coraz doskonalszych propozycji programów społecznych.
Śląski Teatr Tańca organizuje w stałym cyklu zajęcia pozaszkolne podczas których młodzież może zaznajamiać się z tajnikami technik tańca i sztuki teatru.
Teatr Tańca od 1991 roku organizuje comiesięczne krajowe i międzynarodowe warsztaty i seminaria dostępne dla tancerzy, choreografów i administratorów. W 1995 roku warsztaty te przybrały określony kierunek jako podwalina pod tworzenie centrum edukacyjnego, które zostanie otwarte w przyszłości. Warsztaty prowadzone są przez tancerzy Ś.T.T., Jacka Łumińskiego oraz krajowych i międzynarodowych gości.
Śląski Teatr Tańca utworzył Nową Serię Edukacyjną dla Nauczyciel Tańca i Liderów Środowiska aby pomagać w rozwoju polskiej społeczności tańca współczesnego, a w szczególności dostarczyć tancerzom koniecznych środków do budowania przyszłości tańca w Polsce. Seria ta została opracowana w celu stworzenia programu szkoleniowego Wydziału Tańca na poziomie uniwersyteckim oraz przygotowania odpowiedni wyszkolonej kadry nauczycielskiej. Programy edukacyjne z zakresu administracji i zarządzania zostały przygotowane wspólnie z Creative Projects International, Ltd. organizacją współpracującą z Ś.T.T. od 1993 roku.
Śląski Teatr Tańca organizuje Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej, którego celem jest wzmocnienie środowiska tańca współczesnego w Polsce podkreślając demokratyczne wartości tańca. Programy i spektakle konferencji/festiwalu są opracowane z intencją zachęcania polskich tancerzy do budowania ich własnych form ekspresji poprzez zwracanie uwagi i wyprowadzanie jakości i impulsów ruchowych z osobistych doświadczeń oraz narodowej tradycji, mentalności, geopolitycznych warunków, historycznych i współczesnych zagadnień, itd. Struktura konferencji/festiwalu jest stworzona specjalnie w takiej formie, która zachęca do tworzenia osobistych dróg rozwoju dla niezależnych choreografów i zespołów. Buduje nić porozumienia pomiędzy członkami lokalnej i międzynarodowej społeczności poprzez sztukę. Wykazuje wartości sztuki, które są korzystne dla rozwoju gospodarki i demokracji w kraju. Konferencja/festiwal, skupiając w jednym miejscu krajową społeczność i zapraszając międzynarodowych artystów do dzielenia się doświadczeniami, pomysłami, stał się krajowym miejscem spotkań dla prezentacji dorobku minionego okresu w edukacji i działaniach artystycznych a także stał się szansą wejrzenia w przyszłość.
Śląski Teatr Tańca wspólnie z Państwową Szkołą Baletową w Bytomiu utworzył pierwszą w Polsce specjalizację w tańcu współczesnym. Zgodnie z opracowanym programem nauczania nauka na tym kierunku trwać będzie 4 lata i zakończy się dyplomem tancerza współczesnego.