Centrum Sztuki Filmowej

Idea Centrum Sztuki Filmowej jako nowoczesnej wielofunkcyjnej placówki o rozbudowanych funkcjach naukowo-badawczych, edukacyjnych, a także produkcyjnych, narodziła się jeszcze na początku lat 80. w kręgu ludzi związanych ze Śląskim Towarzystwem Filmowym pod przewodnictwem Kazimierza Kutza.
Potrzeba utworzenia Filmoteki Śląskiej została podkreślona w uchwale programowej Kongresu Kultury na Górnym Śląsku w Katowicach w 1998 roku oraz w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2015.
Projekt Instytucji Filmowej “Silesia Film” – został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 75%, ze środków Ministra Kultury – 16,5% oraz z budżetu Województwa Śląskiego – 8,5% w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Budynek kina „Kosmos” gruntownie przebudowano, wyposażono w nowoczesny sprzęt i przystosowano do potrzeb współczesnych odbiorców. Dzięki temu Centrum Sztuki Filmowej ma szansę stać się najważniejszym ośrodkiem tego typu w Polsce. Wciąż powiększane są zbiory Filmoteki Śląskiej, ważną częścią działalności Centrum jest konserwacja i digitalizacja zbiorów. Dzięki bardzo szerokiej ofercie edukacyjnej, przeglądom, festiwalom, warsztatom i spotkaniom CSF będzie instytucją przyjazną twórcom i widzom, szczególnie tym najbardziej wymagającym, szukającym w kinie czegoś więcej niż jedynie rozrywki. Celem modernizacji „Kosmosu” była bowiem zamiana tradycyjnego kina w nowoczesny ośrodek promujący kulturę filmową oraz wspierający rozwój edukacji medialnej w regionie.
Centrum ze swym sprzętem filmowym najnowszej generacji, zasobnym zbiorami filmotecznymi, wygodnymi salami projekcyjnymi, przytulną kawiarnią otwiera nowy rozdział historii związków regionu z kinem. W przyszłości Centrum będzie uczestniczyło w programach Unii Europejskiej wspierających inicjatywy promujące kulturę europejską (Media Plus, Kultura 2000 i inne) Według wstępnych obliczeń w imprezach organizowanych przez Centrum weźmie udział rocznie około 150 tysięcy osób.
Struktura organizacyjna Centrum Sztuki Filmowej
Filmoteka Śląska zajmuje się pozyskiwaniem, gromadzeniem i udostępnianiem filmów i materiałów filmowych na wszystkich nośnikach, ich digitalizacją i konserwacją, a także gromadzeniem i udostępnianiem książek, czasopism, druków ulotnych oraz innych wydawnictw filmowych.
Posiada:
– zbiory kopii filmowych 35 mm (około 4500 tytułów polskich i zagranicznych)
– zbiory fotosów i plakatów filmowych
– bibliotekę oraz czytelnię wydawnictw i czasopism filmowych
– wizualnię (przeglądarnię filmów DVD oraz VHS)
– materiały filmowe dokumentujące życie województwa śląskiego
– najnowszej generacji sprzęt czyszczący kopie filmowe
Zespół Promocji Filmu i Kina zajmuje się promocją i upowszechnianiem twórczości filmowej oraz edukacją, w tym szczególnie popularyzacją regionalnej tradycji filmowej, rozpowszechnianiem filmów o walorach artystycznych, organizacją przeglądów i festiwali, a także działalnością wydawniczą.
Dysponuje:
– dużą salą kinową (371 miejsc, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych)
– kameralną salą kinową (46 miejsc)
– najnowszymi projektorami ERNEMANN 15 – 35/16 mm z podajnikami taśmowymi
– kawiarnią filmową
Zespół Produkcji i Usług Filmowych zajmuje się realizacją filmów i materiałów filmowych dokumentujących życie regionu, a także usługami filmowymi oraz kinematograficznymi.
Ma do dyspozycji:
– cyfrowy profesjonalny sprzęt zdjęciowy HD wraz z zestawami oświetleniowymi Arrilite
– zestawy montażowe obrazu i dźwięku SONY XPRI oraz Apple z oprogramowaniem Final Cut Studio
– system PROXSYS z telekinem umożliwiającym przeniesienie obrazu z taśmy 16 i 35 mm na nośniki elektroniczne z jednoczesną korekcją błędów i usuwaniem usterek taśmy filmowej dokonywanym w czasie rzeczywistym
– przenośny ekran o wymiarach 5 x 10 m do projekcji plenerowych
Centrum Sztuki Filmowej organizuje m.in.:
Celuloid, Człowiek, Cyfra jest przedsięwzięciem cyklicznym, którego kolejne edycje poświęcone są wybranym postaciom filmu i kina.
Festiwal Filmów Kultowych to jedna z największych niekomercyjnych imprez filmowych organizowana na południu Polski. Ideą Festiwalu jest prezentacja najlepszych dzieł sztuki ekranu – filmów fabularnych, niezależnych, animowanych, dokumentalnych, krótkometrażowych, oraz etiud i videoartu. FFK to również projekcje plenerowe, wykłady i spotkania z młodymi twórcami i reżyserami, koncerty jazzowe oraz galeria plakatu filmowego. Organizowany jest od 1997 roku.