Kwartet Śląski

Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego około 200 to literatura XX wieku. Dokonał około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.

W czasie 28 letniej kariery zespół występował na takich festiwalach muzycznych jak: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Berliner Musiktage, Time of music Viitasaari, Inventionen Berlin, Lerchenborg-Musicdage, Musicorama-Hong Kong, Festiwal de Saint-Denis w Paryżu, Festiwal Muzyki Współczesnej Melos-Etos w Bratysławie, Wien Modern, Romaeuropa Festival w Rzymie, Festival Musique et Amitie w Bienne, (Szwajcaria), Borholms Musik-Festival, Musik host w Odense, Musik-Biennale Berlin,West Cork Chamber Music Festival {Irlandia}, Tongyeong International Music Festival {Korea } i innych.

Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. Występował z sukcesami w tak renomowanych salach koncertowych jak: Cocertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Vredenburg w Utrechcie, Die Unie w Roterdamie, De Singel w Antwerpii, Konserwatorium w Brukseli, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dusseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Merkin Hall i Cornegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City.

Kwartet Śląski zarejestrował na CD dla amerykańsko-holenderskiej firmy ETCETERA po raz pierwszy na świecie komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kwartet Śląski od 1993 roku jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej “Kwartet Śląski i jego goście”. Jedenaście jego edycji odbyło się w Pałacu w Rybnej a od roku 2004 – w Radiu Katowice. Na tymże festiwalu a także poza nim występował m. in. z: Dymitrem Ashkenazy, Andrzejem Bauerem, Eleną Braslavsky, Eduardem Brunnerem, Bruno Canino, Jeremy Findleyem, Martinem Frostem, Maciejem Grzybowskim, Krzysztofem Jakowiczem, Stefanem Kamasą, Jadwigą Kotnowską, Eugeniuszem Knapikiem, Marie-Pierre Langlamet, Krystianem Zimermanem, Kwartetem im. Sibeliusa, Kwartetem DAFO, Warszawskim Kwintetem Dętym “Da Camera”, Stamitz Quartet oraz Vanbrugh Quartet.

Od 2005 roku mecenasem Kwartetu Śląskiego jest Samorząd Miasta Gliwice, zaś Gliwicki Teatr Muzyczny – partnerem wspólnych projektów.

Kwartet Śląski był wielokrotnie nagradzany:

1979 na Konkursie Muzyki Współczesnej w Krakowie

1984 i 1988 na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu za nagranie Kwartetów Eugeniusza Knapika i Aleksandra Lasonia

1988 Nagroda Artystyczna Wojewody Katowickiego

1990 Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego

1992 Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Katowic 1994 Nagroda Związku Kompozytorów Polskich

1996 “Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną

1995 roku (Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego)>

1998 Płyta Roku magazynu płytowego Studio (Szymanowski, Lutosławski)

1998 “Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną

1997 roku (Szymanowski, Lutosławski)

1998 Medal Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego – za propagowanie twórczości Karola Szymanowskiego

1998 Nagroda Artystyczna Burmistrza Tarnowskich Gór W dowód uznania zasług zespołu we wrześniu

1998 muzykom wręczone zostały odznaczenia Ministra Kultury i Sztuki “Zasłużony Działacz Kultury”

1999 “Złoty Krzyż Zasługi”

2002 “Złoty Orfeusz” – za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora podczas Festiwalu “Warszawska Jesień”

2005 Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego

2005 “Fryderyk” za najlepszą płytę z muzyką kameralną 2004 roku {Chausson}

2006 “Płyta roku 2005” Magazynu HI-FI Muzyka (REPUBLIQUE)

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button