Historia druku w Chudowie

Sześć wieków wstecz i ogromne zainteresowanie. Tadeusz Grajpel przez kilka lat budował prasę drukarską. – Zgromadzenie i przekazywanie wiedzy, w sposób skuteczny, po raz pierwszy na masową skalę z dostępem do maksymalnej liczby osób stało się możliwe dzięki Gutenbergowi – uważa Tadeusz Grajpel, konstruktor.
Na zamku w Chudowie nie tak jak zwykle… Na zwiedzających czekało dziś piećdziesiąt biurowych maszyn do pisania. Wśród nich te, o których marzyły elity. – Jest to dzisiaj właściwie już tylko zabawa, można tak powiedzieć. Już mało kto używa maszyn do pisania – stwierdza Jan Kałuża, kolekcjoner maszyn do pisania.
Jednak nie maszyny, ani prasy były tym, co najbardziej cieszyło. Ola tak jak i inne dzieci , same przekonały się po tym jak robiono papier setki lat temu. Jak mówi musiała tą ramką tutaj trzepać, aż jej wyszło coś papiero-podobne. Potem to się ozdabia, potem trzeba wycisnąć, a na koniec to się suszy.
Jak się okazuje – dziecinnie proste. Takie imprezy jak ta w Chudowie, to nie tylko historia. – Możliwośc przewertowania i zapach kartek, to zawsze jest coś innego niż komputer. Więc my wierzymy, że jednak te książki pozostaną – mówi Aleksandra Malczyk, organizator imprezy.
Tak jak pierwsze miejsce wynalazku Gutenberga w historii osiągnięć ludzkości.