Świat

Największy głód w Afryce od 8 lat

W Etiopii, najbardziej dotkniętym tą sytuacją kraju, 4,6 mln ludzi stanęło w obliczu głodu – wynika z informacji etiopskiego rządu. Jednak agencje pomocowe mówią o 10 milionach głodujących.

Susze jeszcze bardziej pogłębiły niedostatki żywności. Według organizacji Oxfam, liczba przypadków ostrego niedożywienia osiągnęła swój najwyższy poziom od suszy w 2000 roku, kiedy wskaźnik śmiertelności wyniósł dziennie ponad 6 osób na 10 tysięcy ludzi. Oficjalna definicja głodu mówi o 4 zgonach na 10 tysięcy ludzi.

– Jest naprawdę ciężko. Ludzie jedzą, co tylko znajdą. Od ośmiu miesięcy nie mieliśmy deszczu – mówi Gemeda Worena, plemienny przywódca jednej z wiosek na południu Etiopii. W ciągu tygodnia z głodu zmarło tu sześcioro dzieci.

Jak podaje “The Times”, oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarcza pilnej pomocy 3,2 milionom ludzi w Etiopii i 900 tysiącom w północnej Kenii, gdzie brak deszczów i polityczny kryzys zakłóciły produkcję żywności.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

WFP niesie też pomoc ponad 700 tysiącom ludzi w północno- wschodniej Ugandzie oraz 115 tysiącom mieszkańcom Dżibuti.

ONZ – pisze dalej brytyjski dziennik – ocenia, że w Somalii jest 2,6 miliona potrzebujących. WFP szacuje, że w grudniu liczba ta wzrośnie do 3,5 mln.

Nie sposób określić dokładnej liczby ludzi, którzy zmarli z głodu w Etiopii; rząd ukrywa rzeczywisty wymiar problemu. Jak czytamy w “Timesie”, dostęp do obszarów dotkniętych głodem jest ściśle kontrolowany przez władze. W latach 1984-85 w kraju tym z głodu zmarło około miliona ludzi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button