Bezpłatne badania diagnostyczne, czyli Śląski Dzień Zdrowia w Katowicach
Bezpłatne badania diagnostyczne, w tym m.in.: testy na HCV, EKG, pomiar masy i składu ciała, badanie przepływów krwi w kończynach dolnych; konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji; wykłady i dyskusje z udziałem ekspertów; warsztaty medyczne; pokazy ratownictwa oraz wiele innych atrakcji przygotowano w ramach Śląskiego Dnia Zdrowia, który odbędzie się 10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Akcja dedykowana mieszkańcom regionu towarzyszyć będzie 3. edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, HCC).
W strefie diagnostyki i konsultacji odwiedzający będą mogli wykonać szereg podstawowych oraz specjalistycznych, trudno dostępnych badań, pod czujnym okiem specjalistów. Na zwiedzających będą czekać profesjonalnie zaaranżowane poradnie, a w nich lekarze kilkunastu różnych specjalności.
Bezpłatnie dostępne będą również konsultacje w zakresie żywienia dla kobiet w ciąży oraz specjalistyczne badania diagnostyczne, w tym m.in.: badanie densytometryczne w osteobusie, badanie dermatoskopowe, badanie EKG, badania przesiewowe w zakresie diagnostyki objawów stwardnienia rozsianego, badania z oceną funkcji kognitywnych u osób z predyspozycją do choroby Alzheimera, badanie spirometryczne, badanie wzroku w kierunku jaskry i plamki żółtej, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy i składu ciała, ocena wad postawy, USG doppler tętnic szyjnych, test w kierunku HCV. Każdy, kto odwiedzi strefę diagnostyki, żeby poddać się badaniom albo skonsultować swój problem zdrowotny ze specjalistą, uzyska profesjonalne wskazówki dotyczące dalszych konsultacji medycznych.
Strefa edukacji i profilaktyki dostarczy szerokiej wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom. W jej ramach przewidziano bogaty program wykładów i dyskusji z ekspertami i specjalistami różnych dziedzin.
Odbędą się też „Spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek”. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie chorób oczu – soczewek i rogówek. Gościem specjalnym strefy będzie prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Kliniki Okulistyki SUM w Okręgowym Szpitalu Kolejowym, który opowie o leczeniu i zapobieganiu chorobom układu wzrokowego, wywołanym czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.
Nie zabraknie również tematów żywieniowych, uczestnicy wykładów dowiedzą się m.in. o znaczeniu odżywiania w profilaktyce chorób. W charakterze ekspertów wystąpią dietetycy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – dr Grzegorz Dziubanek, który poruszy temat zanieczyszczenia żywności pestycydami i metalami ciężkimi oraz mgr Gabriela Wanat, która podpowie, jak prawidłowo czytać etykiety produktów spożywczych. O normach psychologicznych w relacji człowieka z jedzeniem opowie dr hab. Monika Bąk-Sosnowska. W tej strefie będą miały miejsce również warsztaty resuscytacji z użyciem fantomów noworodka, pokazy ratownictwa medycznego oraz Akademia Misia Zdrowusia dla dzieci, które nauczą się, jak wezwać pomoc, co zrobić w przypadku omdlenia, czy też jak prawidłowo myć zęby i ręce.
W strefie zabawy i relaksu odwiedzający będą mogli skorzystać z licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych – konkursów, warsztatów, animacji i zajęć sportowych. Dzieci biorące udział w mobilnych warsztatach kreatywnych, dowiedzą się, co jeść i co robić, aby być zdrowym. Pod okiem instruktorów z Dośwadczalni będą mogły samodzielnie sporządzić magiczne mikstury i w praktyce poznawać zagadnienia fizyki.
Śląski Dzień Zdrowia odbędzie się w godzinach 10:00-16:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
(źr: UM Katowice)