Kraj

Prezydent: tarcza to duży sukces Polski

Polska jest jednym z największych przyjaciół Stanów Zjednoczonych – oświadczyła amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jak podkreśliła, dzień podpisania umowy o instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej “to dzień historyczny”. “Baza pozwoli radzić sobie z nowymi zagrożeniami XXI wieku, zagrożeniem rakietowym z krajów takich jak Iran czy Korea Płn. Jest to system wyłącznie obronny, nie jest skierowany przeciwko nikomu” – zapewniła Rice. Jak dodała, system ten “po raz kolejny ustanawia strategiczną przyjaźń między Polską a USA, pogłębia współpracę obronną i możliwości radzenia sobie z zagrożeniami”. “Polska jest jednym z największych przyjaciół Ameryki i naszych sojuszników jako członek NATO.

Będziemy w stanie wspierać wysiłki NATO na rzecz zwiększenia zdolności obronnych” – powiedziała amerykańska sekretarz stanu. Rice dziękowała prezydentowi Polski za “ustanowienie tej umowy o strategicznej współpracy w sprawie tarczy antyrakietowej”. Podziękowała też swoim współpracownikom z Departamentu Stanu, polskim współpracownikom i negocjatorom obu krajów. “Przede wszystkim chciałabym podziękować całemu narodowi polskiemu, wszystkim Polakom, którzy dostrzegli wartość tej umowy” – powiedziała Rice.

Wyrażam olbrzymią satysfakcję, że długo trwające rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej zakończyły się sukcesem – powiedział prezydent Lech Kaczyński  po spotkaniu z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice. “Jeden z głównych celów strategicznych, które sobie stawiałem, jako prezydent został zrealizowany” – dodał.

L. Kaczyński podziękował władzom Polski i Stanów Zjednoczonych, poprzedniemu i obecnemu rządowi, b. szefowej MSZ Annie Fotydze, obecnemu ministrowie spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu “za to, że ta wielka operacja, z punktu widzenia interesów Polski zakończyła się sukcesem”. Amerykańska sekretarz stanu i szef polskiej dyplomacji podpisują w środę umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button