Rusza program “Kolej na Muzea”. Do 28 muzeów i galerii wejdziecie taniej z biletem Kolei Śląskich
Koleje Śląskie wracają z akcją „Kolej na Muzea”. Do końca września 2018 roku z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo.
Pomysł na połączenie oferty muzealnej z biletem kolejowym narodził się w ubiegłym roku. Wówczas Koleje Śląskie wspólnie z Muzeum Śląskim uruchomiły akcję „Kolej na Muzeum”, dzięki której można było skorzystać z oferty muzealnej w niższej cenie. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, stąd w tym roku będzie kontynuowana na dużo większą skalę.
Tym razem tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów. Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto okaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.
-Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału w kulturze i ukazanie różnorodności województwa śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach. – Ideą projektu jest skupienie szeroko rozumianej społeczności województwa wokół działań kulturalnych organizowanych przez muzea. Do instytucji biorących udział w akcji prowadzi droga z ponad 170 stacji, w 104 miejscowościach. Liczymy, że dzięki temu nasze placówki zyskają nową publiczność, a mniejsze placówki zyskają możliwość promocji i będą lepiej widoczne na mapie oferty kulturalnej – dodaje Alicja Knast.
Wśród oferty muzeów biorących udział w akcji każdy znajdzie coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą było zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części regionu. W efekcie równie silnie jak Katowice będzie reprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzy instytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
-28 muzeów i Koleje Śląskie łączą siły i proponują interesującą ofertę spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin. Ubiegłoroczna akcja dała nam dużą dozę optymizmu, by rozszerzyć ofertę. Kolej przez dziesięciolecia spełniała funkcję transportu do zakładów przemysłowych, fabryk i hut, ale czasy się zmieniły i dzisiaj musimy dostosować naszą ofertę do potrzeb mieszkańców, a ci coraz częściej oczekują możliwości dotarcia do edukacji, czy kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu nie tylko oferta kulturalna w województwie stanie się bardziej dostępna, ale również transport publiczny zyska na popularności, także w kontekście walki ze smogiem – mówił w trakcie konferencji Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.
Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii regionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzić np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach, czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych z historią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadku Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
-Nasz region, dotąd silnie utożsamiany z przemysłem i wydobyciem, od kilku dobrych lat pracuje nad zmianą tego wizerunku i w moim odczuciu, robi to z powodzeniem. Możemy być dumni z naszego dziedzictwa przemysłowego, ale także z wielu ciekawych muzeów i galerii, które posiadają unikatowe zbiory. Akcja „Kolej na Muzea” daje możliwość ich odkrycia i poznania potencjału kulturalnego jaki tkwi w naszym województwie – podkreśla Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.
Istotne miejsce na liście zajmują placówki przybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszają np. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nie lada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Oczywiście nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również Muzeum Śląskiego w Katowicach, które będzie brało udział w akcji już po raz drugi. Poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiej czy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższym czasie obejrzeć będzie można wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz” która m.in. ukazuje jak w kulturze powstają stereotypy.
Więcej szczegółów na temat oferty Kolei na Muzea można znaleźć na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udział akcji.
(slaskie.pl)