Kraj

Muzułmanie świętują koniec postu

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy odbyły się m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz domu modlitw w Białymstoku.

W środę w Kruszynianach uroczyście oddano do użytku nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej zabytkowej, drewnianej świątyni. Inwestycję sfinansowano z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. System, który kosztował ponad 250 tys. zł, składa się z kilkudziesięciu dysz umieszczonych na dachu i pod nim, połączonych za pomocą sieci rurek ze zbiornikiem wody oraz aparaturą alarmową. Jeśli czujniki zarejestrują podwyższoną temperaturę, dysze zaczną rozpylać pod ciśnieniem wodę, wzbogaconą środkami pianotwórczymi, która otoczy budynek “płaszczem” z mgły wodnej.

Podobny system zainstalowany został przed rokiem w drugim zabytkowym drewnianym meczecie w województwie podlaskim – w Bohonikach.

Święto Ramadan Bajram (Ied-al-Fitr) jest czasem wypoczynku i obfitości po trwającym miesiąc ścisłym poście, gdy od wschodu do zachodu słońca obowiązywał wiernych m.in. zakaz jedzenia i picia. Zgodnie z tradycją, w czasie świąt rozdawana jest jałmużna, składane są wizyty i życzenia. Życzenia do wszystkich wyznawców islamu w kraju skierował z okazji święta Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza organizacja polskich wyznawców islamu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Post poprzedzający Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego, zwany ramadanem (ramazanem). Rok muzułmański jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim. Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin. Dlatego od kilku lat, aby uniknąć błędów, przez przewodniczącego MZR podawana jest konkretna data np. początku postu czy pierwszego dnia świąt.

Sami przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Polsce szacują, że w naszym kraju jest ok. 5 tysięcy wyznawców islamu – obywateli polskich pochodzenia tatarskiego, z których większość mieszka na Białostocczyźnie. Należą do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce ocenia się na 20-25 tysięcy. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów islamskich.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button