Region

Centrum kongresowe

Zwycięski projekt nagrodzono m.in. za klarowną koncepcję urbanistyczną, doskonale zestawioną z architekturą Spodka. Atrakcyjnie zaprojektowano przenikanie przestrzeni placu wejściowego z przestrzenią holu głównego i foyer Centrum; sam obiekt będzie bardzo dobrze spełniał wszelkie wymagania funkcjonalne – uznali jurorzy.

Jury bardzo wysoko oceniło specyficzną zieloną przestrzeń publiczną, przeprowadzoną przez celowo zdeformowany fragment dachu.

Ta zielona ścieżka i przełamanie dużej bryły budynku rozbija jej skalę i wytwarza nową perspektywę na architekturę Spodka – głosi uzasadnienie werdyktu sądu konkursowego, które wybrało laureatów spośród 29 nadesłanych prac.

Wiedzieliśmy, że ten projekt nam się udał. Nie wiedzieliśmy, jaki będzie rezultat, ale na coś podświadomie liczyliśmy – mówił tuż po ogłoszeniu werdyktu Jerzy Szczepanik-Dzikowski ze zwycięskiego zespołu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Laureaci pierwszej nagrody mówili, że najtrudniej było im „ustosunkować się” do Spodka – budowli, która od lat jest symbolem Katowic. Zapewniali, że nie chcieli zdominować znanej hali widowiskowo-sportowej, ale stworzyć dla niej tło. Chcieli też uniknąć wrażenia barykady, która zatkałaby przestrzeń za Spodkiem.

Spodek jest wydarzeniem w historii architektury polskiej, jest wydarzeniem w historii Katowic, budynkiem bez precedensu i nie było naszym zamiarem konkurowanie z nim, naszym zamiarem było pokorne podporządkowanie się temu, co Spodek sobą już wytwarza – powiedział Szczepanik-Dzikowski.

Główną częścią Międzynarodowego Centrum Kongresowego będzie wielofunkcyjna sala o powierzchni 10 tys. m kw., powstanie w nim też zespół sal konferencyjnych i wielkie foyer, które będzie niejako przedłużeniem przestrzeni publicznej. Ze Spodkiem centrum kongresowe połączy podziemne przejście. Jak mówi jeden z współautorów projektu Wojciech Kotecki, charakterystyczna zielona dolina na dachu obiektu ma być magnesem, który przyciągnie w pobliże Centrum ludzi. Ścieżka ma poprowadzić ich w kierunku Bogucic.

Zależało nam na tym, żeby Spodek nie był końcem Katowic, ale punktem łącznikowym, który spowoduje ciekawszy rozwój miasta – powiedział Kotecki.

W rejonie Spodka i projektowanego centrum, na terenie dawnej kopalni “Katowice”, mają wkrótce stanąć inne budowle – nowy gmach Muzeum Śląskiego i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Projekt spodobał się prezydentowi Katowic Piotrowi Uszokowi. – Wyzwanie było jednak niesamowite – stworzyć coś, co będzie obok Spodka, a jednocześnie doskonale korespondowało ze Spodkiem, co będzie funkcjonalne i przyjazne. Jestem przekonany, że ta praca te wymagania spełnia – powiedział dziennikarzom Uszok.

Projekt centrum kongresowego ma być gotowy do końca przyszłego roku. W 2010 r. ma zostać wyłoniony wykonawca. Władze miasta chcą, by także w 2010 r. ruszyły prace. Prezydent Katowic przypomniał, że projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, więc rygory czasowe są bardzo istotne. Obiekt został wpisany na listę projektów kluczowych z budżetem 45 mln euro.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button