Złuszczenie skóry to jedna z podstaw jej prawidłowej pielęgnacji, zaraz obok demakijażu i nawilżenia. Zobacz, jak wykonać peeling samodzielnie w domu.
Demakijaż, nawilżenie i złuszczenie – to podstawa pięknej skóry zarówno twarzy, jak i całego ciała. O tajnikach domowej pielęgnacji pisaliśmy ostatnio.
Jak wykonać skuteczny peeling samodzielnie w domu i dlaczego peelingowanie skóry jest ważne?
Peeling – dlaczego jest istotny?
Naskórek odbudowuje się średnio co 26-28 dni. Przy poprawnie funkcjonującej skórze peeling sprawdzi się świetnie raz na tydzień lub dwa, aby wspomóc złuszczanie warstwy rogowej – czyli obumarłych komórek skóry. Problem pojawia się, gdy skóra nie funkcjonuje prawidłowo. Objawiać się to może nadmiernym przetłuszczaniem się i zwiększeniem jej grubości oraz zmianą koloru na bardziej ziemisty. Wtedy na pomoc przychodzą nam peelingi w salonie kosmetycznym. Do ich wykonania używa się kwasów owocowych, enzymów i peelingów chemicznych. Skóra dojrzała również będzie wdzięczna za regularne złuszczanie – wraz z wiekiem i spowolnieniem metabolizmu proces wymiany komórkowej ulega wydłużeniu.
Uwaga! Osoby cierpiące na trądzik powinny najpierw skontaktować się z dermatologiem, gdyż samodzielne użycie peelingu może negatywnie wpłynąć na stan skóry (zwłaszcza w przypadku występowania zmian ropnych na skórze).
Plusy peelingowania
Złuszczanie naskórka poprzez stosowanie peelingów działa zbawiennie na skórę. Drobinki kosmetyku usuwają martwy naskórek, który może zatykać pory i prowadzić do pojawiania się wyprysków. Regularne oczyszczanie i pozbywanie się nagromadzonego martwego naskórka wygładza skórę i redukuje drobne zmarszczki, dostarcza witaminy, łagodzi stany trądzikowe i hamuje powstawanie przebarwień, wspomaga ukrwienie i uelastycznia skórę.
Jak często stosować peeling?
W przypadku cery tłustej możemy stosować peeling dwa razy w tygodniu, cera wrażliwa lub naczynkowa dobrze zareaguje na peeling stosowany raz na dwa tygodnie (należy unikać peelingów z granulkami), z kolei cerę normalną można oczyszczać raz w tygodniu. Skórę całego ciała można peelingować raz w tygodniu. Należy pamiętać, że peeling stosujemy tylko i wyłącznie na nieuszkodzoną, niepodrażnioną skórę, uprzednio oczyszczoną i lekko zwilżoną.
Domowy peeling krok po kroku
Złuszczanie naskórka możemy wykonać samodzielnie w domu, bez potrzeby wizyty u kosmetyczki. Oczywiście domowy peeling nie będzie tak dogłębny i dokładny, jak ten wykonany w salonie, ale przy skórze bez większych problemów sprawdzi się doskonale, jako jeden z kroków jej pielęgnacji. Taki domowy kosmetyk jest również świetną alternatywą do drogeryjnych produktów – można go wykonać z materiałów naturalnych, łatwo dostępnych i tanich.
Proste przepisy na domowy peeling
Kawa z cynamonem i jogurtem
Pół szklanki zmielonej kawy zalej wrzątkiem i odstaw na kilka minut pod przykryciem. Odsącz wodę, a pozostałe fusy zmieszaj z łyżeczką cynamonu i kilkoma łyżeczkami jogurtu naturalnego. Kawa wpłynie pobudzająco na skórę – taki peeling poleca się osobom walczącym z cellulitem.
Cukier z owocem i olejem kokosowym
Jeden z popularniejszych i łatwiejszych do wykonania domowych peelingów. Potrzebujesz szklankę cukru, miękki owoc (może być np. mango lub truskawka) i łyżkę oleju kokosowego. Owoc zblenduj na gładką masę i wymieszaj z resztą składników. Taki peeling idealnie złuszcza naskórek i jest gotowy do użycia od razu.
Płatki owsiane z mlekiem i miodem
Szklankę zmielonych w blenderze płatków owsianych zalej odrobiną mleka do uzyskania gęstej papki – dodaj łyżkę miodu. Płatki owsiane doskonale złuszczą naskórek, z kolei miód podziała kojąco i odżywczo na skórę.
Zielona herbata z cukrem i miodem
Do jego przygotowania potrzebujesz zaparzonej, zielonej herbaty (najlepiej liściastej), łyżkę cukru i łyżkę miodu. Do miseczki przelej kilka łyżek herbaty, po jej przestygnięciu dodaj cukier oraz miód. Taka maseczka zadziała nawilżająco i odmładzająco na cerę – zielona herbata opóźnia procesy starzenia i redukuje przebarwienia, z kolei miód ma właściwości nawilżające i łagodzące.
Pamiętaj, aby każdy peeling wmasowywać dokładnie w skórę, okrężnymi lub podłużnymi ruchami, a następnie spłukać letnią wodą. Po złuszczeniu skóry idealnie sprawdzi się jej dokładne nawilżenie – sprawdź tanie i sprawdzone sposoby na domowe maseczki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
https://staging.tvs.pl/informacje/domowe-maseczki-5-naturalnych-tanich-i-latwych-sposobow/
Marlena Borczyk
Czy peeling z zielonej herbaty można stosować mając cerę naczynkową?