Region

Ślązak roku wybrany

No bo i bać się nie ma czego. Szymon Wróbel – mały człowiek, lecz wielki jeśli chodzi o kunszt władania śląską mową powalił publiczność na kolana. – Jak wychodzę na scene, nie ważne jest to czy wygram czy przegram, ważne żebym gadał.

I o to w tym konkursie chodzi. Przewodniczącego jury zaskoczył poziom, jaki prezentowali najmłodsi. – Kiedy swoje monologi wygłaszały po śląsku robiły to cudownie, tam nie było ani jednego zakłamania, no poza takimi wkrętami z polszczyzny współczesnej, które na pewno w tradycyjnej gwarze pojawić by sie nie mogły, z korupcyją na czele, czy z normalką – oznajmił Prof. Jan Miodek.

O korupcjiu i kumoterstwie w tym konkursie nie ma mowy, wygrywa najlepszy. A wygrana przewraca życie do góry nogami. – Nagle się okazało, że mam okropnie dużo przyjaciół a potem trzeba było dużo gadać po szkołach, gadało się w muzeum, na belejakich festynach i się okazało, że ten język jest naprawde potrzebny – powiedział Norbert Klosa, Ślązak Roku 2007.

Dykcja i sposób mówienia odgrywa tu drugorzędną role. Najważniejsza jest treść. – Już się wykreował taki bohater, który nie tylko mówi po śląsku, on musi mieć przede wszystkim coś ważnego i wielkiego do powiedzenia w tej gwarze – tłumaczy Maria Pańczyk – Poździej, inicjatorka konkursu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Pretendentów do tytułu było 90, dla nich gwara jest czymś wyjątkowym. – Wszystkim co tam robią w robocie była gwara, na placu, w knajpie nawet. Durś sie godo, a jak trzeba to też można coś powiedzieć po polsku – mówi Edward Jon, finalista konkursu.

Nie tylko po polsku, ale także po śląsku, angielsku i francusku mówi człowiek, któremu kapituła przyznała tytuł Honorowego Ślązaka Roku 2008. – Ja tutaj przyjeżdzam naprawde z dużym zainteresowaniem, tego się po prostu dobrze słucha, a poza tym nie tyle się dobrze słucha ile warto jest czasem spotkać autentycznych ludzi – oznajmił Jan Olbrycht.

To właśnie oni tworzą konkurs, który dopiero w tym roku osiągnął pełną dojrzałość. 18 zobowiązuje, ale to już od lat przyczyniają się do tego, by gwara choć sędziwa, nie przeszła na emeryture.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button