W województwie śląskim cały czas bez prądu pozostaje 14 tysięcy odbiorców. Najgorzej jest w okolicach Siewierza, Czeladzi i Będzina.
PRZECZYTAJCIE TAKŻE:
Bytom: UWAGA pasażerowie! Zmiany w kursowaniu tramwajów [ROZKŁAD JAZDY]
Materiał Pawła Jędrusika:
Krajobraz, jak po bitwie. W poniedziałek, 24 września do 9.00 rano strażacy interweniowali ponad 450 razy. Nocna wichura w województwie śląskim dała się we znaki mieszkańcom. Ponad 23 tysiące odbiorców zostało bez prądu.
Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: bielskim, cieszyńskim i gliwickim. Sporo pracy mieli też strażacy w innych miastach. –Jejku, nawet się nie dało wytrzymać w domu, bo szybami ruszało. Także bardzo odczuliśmy, naprawdę, w blokach – mówi Grażyna Antkiewicz, mieszkanka Jaworzna.
–Gałęzie porozrzucane były, przy Galenie też trochę uszkodzone. Ale myślę, że i tak mieliśmy trochę szczęścia, że w Jaworznie takich szkód nie zrobiła – mówi Bożena Dubiel, mieszkanka Jaworzna. W całym województwie z żywiołem walczyło ponad 300 zastępów straży pożarnej.
-Jak dotąd mieliśmy 12 interwencji, związanych głównie z usuwaniem połamanych drzew oraz gałęzi, konarów drzew. Na szczęście obyło się bez lokalnych podtopień – mówi st. kpt. Marcin Ziemiański, PSP w Jaworznie.
Tylko w Katowicach strażacy interweniowali 55 razy. Między innymi tutaj, przy ul. Gliwickiej, gdzie wiatr zerwał fragmenty dachu na kościele św. Józefa. Interwencji było jednak więcej. -Są to powalone drzewa, uszkodzone konary, utrudnienia w ruchu drogowym, ponieważ drzewa leżą na drodze, cały czas te interwencje są prowadzone i te uszkodzenia usuwamy – mówi kpt. Adam Kryla, PSP w Katowicach. Nie wiadomo na razie, ile potrwa usuwanie skutków nocnej wichury.
ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Jak powstają nasze newsy? Zobaczcie nowy spot SILESIA FLESZ TVS
Wcześniej na ten temat pisaliśmy:
Nad ranem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podało, że bez prądu jest ponad 23 tysiące osób. Energetycy robią co mogą, ale sytuacja wciąż nie jest stabilna – cały czas wieje. Taka pogoda utrzyma się do końca tygodnia.
UWAGA na wichury! Strażacy interweniowali już pod tysiąc razy! [23-24.09.2018]
Silny wiatr spowodował także utrudnienia na kolei. Na linii kolejowej Skoczów – Goleszów doszło do przerwy w ruchu pasażerskim, wprowadzono komunikację zastępczą autobusową. Przewidywany czas przywrócenia ruchu, PKP określiło na godziny popołudniowe.