Region

Matka Boska w herbie miasta?

Opiekunką Jaworzna jest Matka Boska Nieustającej Pomocy, którą zdaniem proboszcza jdnej z tutejszych parafii powinno się umieścić w herbie. – Musi być zmiana herbu w dotychczasowym na pewno nie, dlatego, że tam jest dwóch drwali, nie wiem jak ich nazwać, którzy chcą to drzewo ściąć, no to byłoby obrazoburcze – uważa ks. Józef Lenda, pomysłodawca zmiany herbu.

Podobnego zdania jest także instytut heraldyczno-weksygologiczny, który na codzień zajmuje się projektowaniem herbów dla samorządów. O opinię w sprawie Matki Boskiej w Jaworznie poprosiły władze miasta.

Urzędnicy propozycję osoby duchownej – mimo że odosobnioną – potraktowali poważnie. – Zdaniem prezydenta zmiana herbu będzie możliwa tylko wtedy, jeżeli będą chcieli tego sami mieszkańcy, wtedy on, ani rada miejska nie będą mieli nic do powiedzenia tylko taki herb trzeba będzie zmienić – mówi Marcin Marzyński, rzecznik UM w Jaworznie.

A jak mieszkańcy widzą podchodzą do umieszczenia w herbie wizerunku Matki Boskiej? Zdania jak zawsze są podzielone.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Władze są ostrożne i proponują: referendum. Pomysłodawcę zmiany herbu ta propozycja jednak śmieszy. – Od tego jest rada kompetentna, nie referendum, po co? – dziwi się ks. Lenda.

Zgodnie z procedurą to właśnie rada miasta powinna wyjść z inicjatywą zmiany herbu. Uchwałę w tej sprawie powinna skierować do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który po zasięgnięciu opinii Komisji Heraldycznej wydaje decyzję w sprawie zmiany herbu.

Procedura trwa trzy miesiące, ale przekonanie ministra do zmian w herbie miejscowości nie jest łatwe. – Komisja heraldyczna musi zbadać zgodność nie tylko z zasadami heraldyki, ale też z miejscową tradycją, jaka znajduje się właśnie w gminie – wyjaśnia Renata Kostiw-Rydzek, Śląski Urząd Wojewódzki.

Argumentem za zachowaniem w Jaworznie herbu z drwalami jest tradycja. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się ponad 150 lat temu. – Najlepiej zilustruje to legenda o dwóch drwalach, którzy napotkani przez bliżej nieokreślonego władcę, odpowiedzieli, że jawor se zno, połączenie tych słów daje nazwę Jaworzno – wyjaśnia Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Obecne władze miasta mają jednak nie lada orzech do zgryzienia. Choć propozycja zmiany herbu spotyka się z dużym zainteresowaniem, nie o takim rozgłosie marzyło miasto.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button