KrajŚwiat

Kadafi w Moskwie

Głównym tematem jego rozmów z liderami Rosji będą dostawy rosyjskiej broni do Libii, a także współpraca obu krajów w sferze energetycznej.

Z Moskwy Kadafi w niedzielę uda się do Mińska, a stamtąd w poniedziałek – do Kijowa.

Wizyta libijskiego przywódcy w Rosji będzie jego pierwszym pobytem w tym kraju od października 1985 roku, kiedy to był gościem sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa.

Stosunki między Rosją a Libią ożywiły się po kwietniowej wizycie w Trypolisie Władimira Putina – wówczas jeszcze prezydenta Rosji. Przed nim ostatnim tak wysokiej rangi przedstawicielem Moskwy, który odwiedził ten kraj nad Morzem Śródziemnym był premier ZSRR Aleksiej Kosygin – w maju 1975 roku.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Libia była jednym z największych odbiorców radzieckiej broni. Wartość uzbrojenia zakupionego przez Trypolis w ZSRR eksperci szacują na 20 mld dolarów. Do Libii dostarczono ok. 300 samolotów różnych typów, 4 tys. czołgów, kilkadziesiąt systemów rakietowych, okręty wojenne i broń strzelecką.

Podczas kwietniowego pobytu Putina w stolicy Libii strony podpisały porozumienie o umorzeniu libijskiego długu wobec Moskwy z czasów ZSRR, który wynosił 4,5 mld USD. Trypolis zobowiązał się, że na tę kwotę podpisze nowe kontrakty z koncernami z Rosji, w tym także na dostawy broni.

Według rosyjskich mediów, Kadafi jest zainteresowany modernizacją broni zakupionej w ZSRR, jak również nabyciem nowej. Libia myśli o pozyskaniu systemów przeciwlotniczych S-300PMU-2, Tor-M1 i Buk-M1-2, korwet projektu 20382 i okrętów podwodnych projektu 636 (w kodzie NATO – Improved Kilo) oraz samolotów Su-30MK2 i Mig-29 SMT. Na zakupy zamierza przeznaczyć ponad 2 mld dolarów.

Moskwa ze swej strony liczy na nowe kontrakty energetyczne z Libią, która dysponuje największymi zapasami ropy naftowej na kontynencie afrykańskim, a także chce zostać jednym z największych producentów gazu ziemnego w regionie.

Gazprom jest zainteresowany udziałem w budowie gazociągu, który połączy Libię z Europą. Rosyjski koncern przejmuje też od włoskiego Eni 33 proc. udziałów w spółce, eksploatującej pola naftowe Elephant w Libii.

Podczas pobytu Kadafiego w Moskwie planowane jest także podpisanie porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki atomowej.

Strona rosyjska będzie również naciskać, by Libia wywiązała się z kontraktu na budowę przez Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) 554-kilometrowej linii kolejowej z Syrty do Bengazi. Umowa ta o wartości 2,3 mld dolarów jest jednym z elementów kwietniowego porozumienia o umorzeniu libijskich długów.

Dziennik “Kommiersant” poinformował w piątek, że Kadafi nosi się z zamiarem zaproponowania Rosji założenia bazy marynarki wojennej w Bengazi. Niedawno Libię odwiedziła eskadra rosyjskich okrętów wojennych, płynących na wspólne manewry z siłami morskimi Wenezueli na Morzu Karaibskim.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button