KrajRegion

12 listopada dniem wolnym od pracy. Jest decyzja sejmu

11 listopada, czyli Święto Niepodległości, wypada w tym roku w niedzielę. Rok 2018 jest przy tym rokiem szczególnym, bo obchodzić będziemy okrągłą, setną rocznicę tego wydarzenia. Dlatego sejm zdecydował, że dniem wolnym od pracy będzie 12 listopada.

 

ZOBACZ KONIECZNIE: Czym żyją internety? TOP 5 newsów Silesia Flesz!

Sejm uchwalił w ekspresowym tempie ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanawia ona 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

CZYTAJ TAKŻE: Jak będzie jeździć komunikacja 1 i 2 listopada? KZK GOP na Wszystkich Świętych

Komunikacja miejska we Wszystkich Świętych. Autobusami KZK GOP pojedziemy za darmo [ROZKŁADY JAZDY]

Ciąg dalszy artykułu poniżej

12 listopada ma być w tym roku dniem wolnym od pracy. Taka decyzja ma bezpośredni związek z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt ustawy składa się z czterech punktów:

Art. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym Świętem Narodowym.
Art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
Art. 3. W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta […] Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W konkretnym przypadku dnia 12.11.2018 należy wziąć pod uwagę, że dzień 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Uczynienie dnia 12.11.2018 nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy w porównaniu z latami poprzednimi. Tym bardziej nie będzie miało długookresowego wpływu na procesy gospodarcze” – przekonują autorzy projektu.

Za projektem głosowało 233 posłów, z czego wszyscy obecni na sali posłowie PiS, trzech posłów PSL, trzech niezrzeszonych i pięciu z koła Karola Morawieckiego, Wolni i Solidarni. Przeciw głosowało 105 posłów, z czego m.in. niemal wszyscy posłowie klubu Kukiz’15 i wszyscy posłowie Nowoczesnej. Co ciekawe, Platforma Obywatelska nie była jednomyślna – 54 posłów zagłosowało przeciw projektowi, ale aż 71 wstrzymało się od głosu.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button