Nie pal śmieci!

W samo południe w ramach akcji na Rynku w Katowicach odbył się happening – ulotki rozdawała ogromna “dioksyna”, ubrana w foliowe worki i z ogonem z plastikowych butelek. Hasło akcji skandowali uczniowie katowickich szkół z maseczkami na twarzach, na których napisali „Nie trujcie”.
„Wiem, że palenie śmieci jest bardzo szkodliwe, bo wytwarza szkodliwe dioksyny. Niestety, wielu ludzi to robi, dlatego zdecydowałam się wziąć udział w tej akcji” – powiedziała Kalina Tokarz ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Katowicach.
Prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz poinformował, że w akcji wzięło udział ponad 2 tys. szkół. „Młodzież robi happeningi, ulotki, konkursy, wystawy, zaprasza gości, prowadzi inne działania edukacyjne” – powiedział dziennikarzom. „Przez dzieci trafiamy do dorosłych. Mamy to sprawdzone, że jeśli dziecko przynosi ulotkę, czy list do rodziców, to jest to element emocjonalny – nie reklama w telewizji, ale coś, co napisało moje dziecko. Ono mi to daje i mówi, że nie powinniśmy spalać śmieci, bo to truje” – dodał.
Jak mówił, Polacy palą śmieci w domowych piecach, bo uważają to za oszczędność, a często to również wieloletni nawyk. Skład śmieci jednak zmienił się bardzo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. „Mamy mnóstwo opakowań plastikowych, które powodują, że wydzielają się szkodliwe substancje, my je wdychamy, albo osadzają się na owocach w naszych ogrodach” – zaznaczył Owczarz.
Główne choroby, na jakie zapadają Polacy z powodu zanieczyszczeń powietrza, to alergia, uczulenie, choroby skór i układu oddechowego. Dym ze spalanych śmieci może być też rakotwórczy. Palenie śmieci jest też nielegalne – grozi za to kara do 5 tys. zł. Ekolodzy przyznają jednak, że przepisy te są rzadko egzekwowane. Dlatego chcą też dotrzeć do gmin – materiały przekazano dotychczas 200 samorządom. Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie oraz rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają wody gruntowe i ziemię.
Fundacja Arka powstała w 2005 r. Skupia działaczy ekologicznych i społecznych, którzy organizują w Polsce m.in. Dzień Dobrych Uczynków, Choinki Nadziei dla osób starszych, mieszkających w domach pomocy społecznej, Śmieciobranie, czyli sprzątanie szlaków turystycznych oraz Kwiaty Zamiast Śmieci – zagospodarowanie dzikich wysypisk.