22 listopada, w związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018, na granicy wewnętrznej ostała tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami, Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc jest w sumie 64. Kontrole są również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Gramy w kolejową grę, szukając dzików niszczących osiedla i jadąc różowym autobusem 😉 ZOBACZCIE TOP 5 SILESIA FLESZ
Materiał Pawła Jędrusika:
Choć Polacy zdążyli już zapomnieć o przejściach granicznych, na kilka tygodni będą sobie musieli o nich przypomnieć. Dziś wróciły wyrywkowe kontrole graniczne, które potrwają do 16 grudnia. Powodem jest Szczyt Klimatyczny ONZ, który odbędzie się w Katowicach w dniach 3 – 13 grudnia.
– Kontrole graniczne zostały wprowadzone po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny podczas szczytu klimatycznego. Kontrole prowadzone są na wjazd do kraju. Kontrolujemy wytypowane samochody i osoby. Po to, aby osoby niepożądane nie wjechały do naszego kraju – mówi mjr Katarzyna Walczak, Śląski Oddział Straży Granicznej.
Takie miejsca, w których może spotkać nas kontrola na granicy w samym województwie śląskim są aż 62. Wśród nich lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. Straż graniczna współpracuje też ze służbami sąsiadujących z Polską państw.
Warto pamiętać, że przekraczając granicę musimy trzeba mieć sobą ważny dokument ze zdjęciem – paszport lub dowód osobisty.
Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana jest w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.
Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc jest na granicy lądowej w sumie 264: na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, z Litwą – 12. Pełna lista stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2018 roku w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej (…) .
Kontrolowane są jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona jest w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy są typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.
Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Straż Graniczna posiada doświadczenie w zakresie tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, ponieważ kontrola była przywracana na polskiej granicy już trzykrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Zdobyte doświadczenia pokazują, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie powodują istotnych utrudnień na drogach przecinających granicę państwową.