Region

Pionierska operacja

W zawodzie lekarza precyzja to rzecz niezbędna, ale równie ważne jest zastosowanie nowoczesnych technologii. To ostatnie w Piekarach Śląskich na pewno ma miejsce. Przykład: używana od kilku miesięcy endoproteza, czyli imitacja stawu biodrowego, to szansa na normalne życie. – Ja mam dopiero 32 lata i chcę wrócić do pracy  – mówi Tomasz Renka, pacjent.

Dzięki takiej endoprotezie to marzenie może się spełnić. Dlatego Tomasz Renka nie wahał się długo, wybierając szpital. – Ludzie leżeli po kilka miesięcy w łóżkach. Teraz technika poszła tak do przodu, że tylko się cieszyć – dodaje Renka. I z nadzieją czekać na operację.

Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich jako jedyny w Polsce wszczepia nowoczesne endoprotezy. Opracował ją zespół specjalistów z Niemiec. – Przez długi czas mieliśmy do czynienia z długimi protezami, które wprowadzaliśmy do kości. Do tego potrzebowaliśmy dużej rany wejściowej. Dzisiaj posiadamy minimalne protezy, uformowane w łuk, dzięki czemu minimalnie uszkadzamy mięśnie – wyjaśnia dr Harald Kuhn, twórca protezy.

Zalety metody doceniają także polscy lekarze. – Ta proteza powinna być stosowana o wiele szerzej, ponieważ zapewnia pacjentowi o wiele większą mobilność i nie uszkadza w taki sposób jak dotychczasowe protezy własnej tkanki kostnej pacjenta – uważa Michał Mielnik, chrurg, Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Przewagą nowej metody jest zastosowanie bardzo trwałych imitacji stawów, które wolniej się zużywają. To zmniejsza ryzyko, że po kilku latach pacjenci będą ponownie trafiali na stół operacyjny.

Lekarze z Piekar Śląskich mają przygotowywać do przeprowadzania takich zabiegów w innych krajach. – W najbliższym czasie nasi koledzy z Europy Środkowo-Wschodniej, czyli ze strony Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, będą mogli korzystać z naszego ośrodka celem nauki – mówi Bogdan Koczy dyrektor Szpitala Urazowego w Piekarach Śląskich.

W tej chwili na śląsku uczą się już lekarze z całego kraju. – Takie ośrodki jak ten w Piekarach Śląskich w znacznym stopniu przejęły rolę tych ośrodków akademickich, które kiedyś się tym zajmowały – stwierdza Wojciech Kostia, uczestnik sympozjum z Limanowej.

Nowatorskie metody wprowadzane w szpitalu urazowym mogą być potwierdzeniem drugiego miejsca placówki w rankingu Rzeczpospolitej. W zeszłym miesiącu oceniała ona szpitale o wąskich specjalizacjach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button