Kraj

Strona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Portal, prezentowany po polsku i angielsku, jest w pełni zdigitalizowaną bazą informacji o Polakach, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Powstał on w ramach projektu Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci, zainaugurowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich w 2007 roku. Celem programu, nad którym honorowy patronat objął prezydent Lech Kaczyński, jest dokumentowanie i prezentacja losów polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz zapewnienie im należnego miejsca w zbiorowej pamięci.

– “Na portalu www.sprawiedliwi.org.pl zamieszczone zostały sylwetki polskich Sprawiedliwych, którzy zostali odznaczeni przez prezydenta medalami w roku ubiegłym i bieżącym. W zeszłym roku podczas pierwszej uroczystości odznaczeń nasze Muzeum zainaugurowało projekt Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci, którego celem było zbieranie materiałów o polskich Sprawiedliwych” – opowiadała Rozbicka.

W Muzeum powstał później zespół ludzi, którzy osobiści odwiedzali Sprawiedliwych i robili z nimi wywiady. “Zostały one następnie zarchiwizowane i zdigitalizowane, a efekt tych prac można obecnie zobaczyć na portalu. Oprócz wspomnień Sprawiedliwi podzielili się z nami wieloma zdjęciami, na których są wspólnie z uratowanymi i pamiątkami m.in. korespondencją, którą często kontynuują z nimi od czasu wojny, medalami Yad Vashem czy rysunkami kryjówek wykonanymi własnoręcznie przez uratowanych” – mówiła Rozbicka.

Na stronie w pierwszej kolejności mają znaleźć się świadectwa i sylwetki żyjących Sprawiedliwych, później opublikowane mają zostać portrety i historie osób zmarłych. Jak podkreśliła Rozbicka, materiały prezentowane na stronie będą na bieżąco uzupełniane, zaś organizatorzy portalu wciąż oczekują na informacje i świadectwa osób, które podczas wojny ratowały Żydów. Informacje można przesyłać na adres mpietrzykowska@jewishmuseum.org.pl.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Portal www.sprawiedliwi.org.pl w zamierzeniach organizatorów ma być nie tylko podstawowym źródłem informacji o polskich Sprawiedliwych, ale także miejscem informacji i koordynacji działań na ich rzecz. Obok materiałów historycznych i archiwalnych, dokumentów i osobistych pamiątek, na portalu mają być również prezentowane projekty edukacyjne, inicjatywy społeczne, publikacje, prace naukowe i działalność artystyczna.

Wedle ogłaszanych co roku danych Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem do stycznia 2008 roku tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostało uhonorowanych 22 tys. 216 osób, z których ponad 6 tys. to Polacy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button