KrajRegionZdrowie

Sposoby na SMOG – czyli jak walczyć z niską emisją?

Smog to problem, z którym borykamy się na co dzień. Gdy parę godzin spaceru na “świeżym powietrzu” równa się wypaleniu kilku papierosów, trzeba działać. Sprawdź, jak ty sam możesz walczyć ze smogiem i niską emisją.

 

Smog to nie żart, a choroby przez niego spowodowane to smutna rzeczywistość. Choroby układu krążenia, udary, zawały serca, nowotwory i wiele innych to konsekwencja palenia byle czym w piecach.

Według danych Unii Europejskiej, 400 tys. osób rocznie umiera w Europie z powodu zatrucia zanieczyszczonym powietrzem. Najwyższa Izba Kontroli na szczycie klimatycznym COP24 przedstawiła w tej sprawie najnowszy raport, który nie pozostawia złudzeń – Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej UE.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Czym jest niska emisja i co ją powoduje? Jak możesz sam walczyć ze smogiem?

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego również walczy ze smogiem. Obecnie realizuje na antenie Telewizji TVS kampanię informacyjno-edukacyjną. Zobacz spot i dowiedz się więcej o projekcie.

 

Niska emisja

Niską emisją nazywamy zjawisko występowania pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Co jest jego powodem?

  • palenie byle czym w piecach i kotłowniach – np. palenie śmieci czy słabej jakości paliwa

  • emisja spalin z transportu drogowego

  • utrata energii podczas ogrzewania spowodowana złą izolacją domów

  • używanie starych pieców niespełniających obecnych norm

Niska emisja przyczynia się do powstawania smogu. Jak definiuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, smog aerozolowy (pyłowy), zwany też zimowym, to występowanie w powietrzu wysokich stężeń głównie pyłu zawieszonego. Smog zimowy składa się głównie z pyłu PM10 (który pozostaje w drogach oddechowych) oraz znacznie niebezpieczniejszego pyłu PM2,5 (który przenika do pęcherzyków płucnych oraz układu krwionośnego – w konsekwencji, do wszystkich narządów).

 

Wpływ smogu na zdrowie

Smog i płuca to z pewnością śmiertelna para. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko występowania chronicznego kaszlu, niewydolności płuc, alergii, astmy, stanów zapalnym (m.in. krtani, spojówek, tchawicy, płuc), zmęczenia czy POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Długotrwały kontakt ze smogiem może spowodować nawet rozwój nowotworów złośliwych.

 

Smog a środowisko

Smog powoduje zmiany klimatyczne na całym świecie. Przykrą konsekwencją tego zjawiska są m.in. kwaśne deszcze, wnikanie zanieczyszczeń do gleb i wód czy niszczenie ważnych budowli poprzez osadzanie się na nich dwutlenku siarki. Cierpią również uprawy rolne ze względu na wysokie stężenie ozonu.

 

Smog jest niszczycielski dla zdrowia i ekosystemu. Sprawdź, jak ty sam możesz walczyć z niską emisją.

Ekologiczne piece

Korzystasz z pieca lub kotła starego typu? Wymień go na bardziej wydajny i przyjazny środowisku – np. kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny. Warto rozważyć również podłączenie do sieci ciepłowniczej, jeśli jest taka możliwość.

 

Postaw na węgiel wysokokaloryczny

Zmiana węgla na taki o wysokiej zawartości opałowej jest korzystna dla twojego zdrowia i środowiska. Nie pal śmieci ani paliwa niskiej jakości (miału, pyłu czy mułu).

 

Wybierz ekologiczny środek transportu

Jeśli to możliwe, poruszaj się komunikacją miejską. Ograniczysz dzięki temu emisję spalin samochodowych. Gdy musisz jechać samochodem, praktykuj ekologiczną jazdę – hamuj silnikiem, nie przeciążaj samochodu, utrzymuj prawidłowe ciśnienie w oponach i wyłączaj silnik na postojach.

 

Oszczędzaj energię

Zadbaj o odpowiednią izolację twojego domu, by ograniczyć straty energii. Wymień wadliwe elementy – np. stare grzejniki czy nieszczelne okna. Dobrym rozwiązaniem może się okazać również docieplenie ścian.

 

Dbaj o powietrze wewnątrz domu

Pamiętaj, że wnętrze twojego domu również narażone jest na zanieczyszczenia z zewnątrz. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest wysokie – warto pomyśleć o zainwestowaniu w oczyszczacz powietrza. Duże znaczenie ma również właściwa wentylacja.

 

Problemu smogu nie możemy zignorować. Obecnie na antenie Telewizji TVS Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną, która jest sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Dowiedz się więcej o projekcie. Nie dajmy się smogowi. Żyjmy dłużej.

Smog (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Smog (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Marlena Borczyk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4 komentarze

  1. fakt, temat smogu jest coraz poważniejszy. A przytaczane oczyszczacze powietrza stają się urządzeniami którymi powinniśmy się zainteresować i koniecznie nabyć… w innym artykule nawet znalazłem statystyki, że jesteśmy LIDEREM pod względem ilości smogu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button