RegionZdrowie

Smog a zdrowie. Czy zanieczyszczenia powietrza wpływają na ciało człowieka?

Smog to gęsta mgła z dymem i spalinami. Zawiera głównie pyły i spaliny pochodzące ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Ta niechlubna statystyka rodzi w głowach Polaków pytanie: Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego również walczy ze smogiem. Obecnie realizuje na antenie Telewizji TVS kampanię informacyjno-edukacyjną. Zobacz spot i dowiedz się więcej o projekcie.

Jak powstaje smog?

W Polsce największym problemem jest smog typu londyńskiego. Jest to inaczej smog kwaśny czy smog klasyczny. Występuje głównie w okresie zimowym, w miastach, gdzie domy są ogrzewane piecami na węgiel lub inne paliwa stałe.

Instalacje grzewcze – to główne źródło smogu w Polsce. Powszechnym jest, że domy jednorodzinne lub kamienice ogrzewa się węglem lub innymi paliwami stałymi. Problem dotyczy pieców starego typu tzw. kopciuchów. Są to instalacje, w których da się palić praktycznie wszystkim.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Gdy do instalacji grzewczych starego typu dodamy również wzmożony ruch samochodowy (emisja spalin), mamy odpowiedzieć na pytanie: Jak powstaje smog w Polsce?

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wiemy, że taki problem istnieje, warto więc dowiedzieć się, które oddziaływania są dla nas szczególnie groźne.

Choroby układu oddechowego – to pierwszy z rodzajów chorób, który nasuwa nam się na myśl przy terminie: zanieczyszczenie powietrza. Po pierwsze oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zdecydowanie zwiększa częstotliwość zapaleń płuc i zapaleń oskrzeli. Nie są to wszystkie negatywne konsekwencje oddychania powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc – to termin kojarzony głównie z wdychaniem dymu tytoniowego, jednak zanieczyszczone powietrze zwiększa umieralność chorych na POChP. Podobnie sprawa się ma do raka płuc. Istnieją również teorie, że smog nie tylko pogłębia, ale również powoduje te choroby.

Kierunek Zdrowie: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc POChP. Zdrowie dymem zasnute

Choroby układu sercowo-naczyniowego – to kolejny z układów, który jest bardzo podatny na choroby, które są konsekwencją zanieczyszczeń powietrza. Udar niedokrwienny mózgu, niewydolność serca, miażdżyca obwodowa, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca, to tylko niektóre z jednostek chorobowych, które mogą być konsekwencją wdychania powietrza o wysokich stężeniach pyłów kojarzonych ze smogiem.

NowotworySmog powoduje raka płuc, to pewne. Ale bardzo możliwe, że wpływa również na szereg innych nowotworów – mówił dla smoglab.pl duński naukowiec, Ole Raaschou-Nielsen podczas Global Clean Air Summit. HEAL Polska w 2016 roku przeanalizował wpływ zanieczyszczeń na występowanie nowotworów. Średnia dla 29 przeanalizowanych to wyniosła 12,6 %. Co za tym idzie, według badań co 8 zachorowanie na nowotwór płuca w Polsce spowodowane było oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Badania te wskazują również, że można znacznie ograniczyć zachorowania na raka płuc przez szybkie i skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

 

Smog (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Smog (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Mateusz Pojda

źr.:healpolska.pl/poradnikzdrowie.pl/smoglab.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button