Kraj

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

 Szopki, głównie typu krakowskiego, prezentowane na wystawie są różnej wielkości, są niezwykle kolorowe, błyszczące, oklejane aluminiowymi, różnobarwnymi papierkami. Zadziwiają misternością i dokładnością wykonania.

Kilka z nich ma zamontowane mechanizmy ruchome np.: zegary pokazujące aktualną godzinę czy też kręcące się gwiazdy. Uroku dodaje im kolorowe podświetlenie. Szopki mają różne wymiary – od 70 cm do ponad metra wysokości.

Ekspozycję czasową, która będzie czynna do 18 stycznia przyszłego roku można będzie zwiedzać bezpłatnie.

 Stefan Szlachta pochodzi z okolic Krakowa, od lat mieszka w Dobiegniewie (Lubuskie). Kilkakrotnie brał udział w krakowskich konkursach. W 2004 roku na 62. konkursie wyróżnienie zdobyła jedna z jego szopek.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jak powiedział PAP Stefan Szlachta, szopki wykonuje od ponad 30 lat. Pierwszą zrobił kiedy był w szkole średniej. Teraz jest na emeryturze i ma dużo wolnego czasu by oddać się swojej pasji.

„Wykonanie szopki jest pracochłonne i wymaga wiele cierpliwości. Same materiały są ogólnodostępne, podstawowe to: karton, brokatowe folie samoprzylepne czy damska biżuteria. Reszta zależy już od inwencji budowniczego szopki” – powiedział PAP Szlachta.

Jak dodał, wykonanie jednego egzemplarza zajmuje sporo czasu. On sam w ciągu roku buduje maksymalnie dwie szopki. Najczęściej stają się one prezentami dla znajomych lub powstają na zamówienie.

Szopki krakowskie wywodzą się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja.

Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach.

Prawdziwa krakowska szopka różni się od ubogich “betlejemskich” stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu.

Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy. Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób.

Konkurs przerwał wybuch wojny. W 1945 r. na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button