KrajRegion

„Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Akcja rusza w najbliższy weekend [WIDEO]

W ten weekend rozpoczyna się akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, którą organizuje policja, między innymi z ratownikami GOPR, TOPR i instruktorami Polskiego Związku Narciarskiego.

 

– Elementem tej akcji są również spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą w ośrodkach narciarskich, w szkołach, przed feriami zimowymi. Spotkania te będą prowadzić policjanci zajmujący się profilaktyką. Dzielnicowi w miejscowościach, gdzie są ośrodki narciarskie. Będziemy dzieci uczyć bezpiecznych zachowań, będziemy przypominać, jak ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówi asp. Szt. Roman Szybiak, KMP w Bielsku-Białej.

Celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, a także poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności za naruszenie przepisów obowiązujących na stoku. Chodzi także o upowszechnienie tzw. dekalogu FIS, który mówi o tym, jak zachowywać się wobec innych narciarzy. O nasze bezpieczeństwo na stokach zadba także policja. Policyjne patrole narciarskie na beskidzkich stokach będzie można spotkać już od soboty.

– Ta służba wymaga pewnego przygotowania. Przede wszystkim policjant, który pełni służbę w patrolach narciarskich musi umieć jeździć na nartach. Do tego dochodzi przygotowanie też już stricte odpowiednich przepisów, które możemy spotkać w terenach górskich – mówi mł. asp. Wojciech Jakubiec, KMP w Bielsku-Białej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Co roku policja apeluje do narciarzy i snowboardzistów o zachowanie rozwagi , a szczególnie o nie jeżdżenie po alkoholu. Mimo to takie sytuacje ciągle się zdarzają. Niestety, są także wypadki.

– Istnieje coś takiego jak obłożenie trasy, czyli ilość narciarzy na metr kwadratowy. Są współczynniki i przeliczniki. W zasadzie tutaj na dużym Skrzycznym może nie, ale na Małym Skrzycznym to jest czasami przekroczone wielokrotnie. I ta masówka powoduje, że ci ludzie się po prostu zderzają. Spośród tych zdarzeń bardzo dużo jest zderzeń – mówi Edmund Górny, grupa beskidzka GOPR.

Jeśli jesteśmy świadkami wypadku lub jego uczestnikiem, powinniśmy natychmiast poinformować o tym odpowiednie służby.

– W tym przypadku będzie to Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, bądź napotkany patrol policji narciarskiej. Można zadzwonić do oficera dyżurnego danej komendy, czy danego komisariatu policji, dzwoniąc na przykład pod numer 112 – mówi mł. asp. Wojciech Jakubiec, KMP w Bielsku-Białej.

Ferie w województwie śląskim rozpoczynają się 11-go i potrwają do 24 lutego. Ale w Beskidy już w przyszłym tygodniu zaczną zjeżdżać dzieci i młodzież z innych województw. Oprócz dobrej zabawy na górskich stokach warto jednak przede wszystkim – skupić się na swoim bezpieczeństwie.(Paweł Jędrusik)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button