Szlaki położone w dolinach Tatr są dobrze przetarte, ale jest tam bardzo ślisko, miejscami występują oblodzenia. W wyższych partiach gór, śnieg zalegający na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego.
Tom Hanks wsiada do Syreny, a Biedroń wjeżdża do Sejmu na czarnym koniu? TOP 5 Silesia Flesz
Poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.Utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Zagrożenia
- W Tatrach obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
- Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
- Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
Zalecenia
- Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
- Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Zamknięcia szlaków pieszych
- Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
- Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.
- W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
- Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk
Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich
Trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej są nieczynne.
Źródło: TPN