1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która wprowadza zmiany w programie Rodzina 500+. Od lipca świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny. Żeby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek. Można to zrobić już – za pośrednictwem Internetu.
Walka z robalami w Jaworznie i z dzbanami dewastującymi miasto w Sosnowcu:
Wnioski można składać od 1 lipca 2019r. online przez portal Emp@tia, kanały bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS.
- Rolą banku jest umożliwienie złożenia wniosku. Nie będzie on weryfikował danych, ani prowadził dalszych działań w zakresie obsługi wniosków. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to zadanie gminy, do której wniosek został złożony.
Lista banków, które umożliwiają złożenie wniosku o 500+ przez swoje serwisy
- Emp@tia to kanał komunikacji obywateli z administracją publiczną. System umożliwia składanie wniosków przez internet m.in. o: przyznanie pomocy społecznej, zasiłek rodzinny i dodatki do niego, becikowe, zasiłek pielęgnacyjny. Za pośrednictwem Emp@tii możemy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego z tytułu programu Rodzina 500+ oraz o świadczenie dobry start.
Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” online przez empatia.mrpips.gov.pl
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwi złożenie wniosku elektronicznego o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.
Warto przypomnieć, że możliwość złożenia wniosku o przyznanie świadczenia będzie również możliwe w tradycyjny sposób – podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Nabór wniosków tradycyjną drogą ruszy od 1 sierpnia.
Rodzicu, zapamiętaj!
Rodzice powinni pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje im przyznanie świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic złoży wniosek dopiero w październiku, świadczenie zostanie przyznane od października czyli od miesiąca złożenia wniosku.
Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca 2019 roku zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają świadczenia wychowawczego), natomiast od 1 października 2019 roku na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września.)
źr. MRPiPS