Kraj

Wzrosła nasza jakość życia

Autorzy sondażu porównali doświadczenia Polaków z 1988 roku i roku 2008. Porównanie doświadczeń Polaków ze schyłkowego okresu PRL z ubiegłorocznymi ukazuje poprawę jakości życia codziennego – podkreśla CBOS.

W minionym roku ankietowani znacznie rzadziej niż 20 lat wcześniej napotykali trudności w urzędach (doświadczyło tego 20 proc. badanych, w porównaniu z 1988 r. spadek o 23 punkty procentowe). Mniej osób odczuwało też zagrożenie bezpieczeństwa na ulicach (33 proc., spadek o 12 pkt) oraz mniej zostało okradzionych (5 proc., spadek o 6 pkt). Badani rzadziej uczestniczyli w strajkach lub demonstracjach (3 proc., spadek o 5 pkt). Zmieniły się sposoby poprawy własnej sytuacji materialnej – w 2008 r. znacznie mniej osób niż pod koniec PRL pożyczało pieniądze od znajomych (27 proc., spadek o 23 pkt). W instytucjach finansowych zadłużyło się 27 proc. badanych.

W ostatnim dwudziestoleciu zmieniły się również formy spędzania czasu wolnego. W ub.r. Polacy znacznie częściej bywali z rodziną w restauracji (46 proc., wzrost o 24 pkt) i uczestniczyli w imprezach sportowych (37 proc., wzrost o 11 pkt). Przybywa też w ostatnich latach osób wyjeżdżających z rodziną na wypoczynek – w ubiegłym roku wypoczywało tak 38 proc. Polaków.

Jak zauważa CBOS – w ostatnich dwóch dekadach nie zmienił się powszechny zwyczaj goszczenia przyjaciół i znajomych. Natomiast mniej osób niż w roku 1988 czytało książki (55 proc., spadek o 9 pkt).

Ciąg dalszy artykułu poniżej

CBOS podkreśla ponadto, że z badań uzupełniających, przeprowadzonych po raz pierwszy na początku lat 90., wynika, że coraz bardziej powszechne stają się nowe zwyczaje. Przede wszystkim w latach 1992–2008 znacznie przybyło osób, które wyjeżdżają za granicę (wzrost o 18 pkt), a w latach 1995–2008 zwiększył się odsetek pracujących poza krajem (wzrost o 5 pkt). W porównaniu z połową lat 90. znacznie więcej badanych dokonywało też okazyjnych zakupów (wzrost o 11 pkt).

Sondaż wykazał też, że w latach 2006–2008 dynamicznie zwiększyła się grupa osób używających internetu do celów pozazawodowych (wzrost o 17 pkt). Więcej osób grało też w totolotka ( wzrost o 10 pkt). W ostatnich trzech latach pojawiły się też symptomy ożywienia kulturalnego – więcej osób było w kinie (wzrost o 6 pkt) i w teatrze (wzrost o 5 pkt). Ponadto pewnej modyfikacji uległy formy dobroczynności – przybyło badanych przeznaczających na ten cel pieniądze (wzrost o 5 pkt, a w latach 2007–2008 aż 11 pkt), ubyło zaś tych, którzy okazali potrzebującym pomoc rzeczową lub zaoferowali własną pracę. Nie zmienił się natomiast odsetek wolontariuszy. Ostatni rok przyniósł też nieznaczny przyrost liczby osób, które były hospitalizowane.

– “Najważniejsze jednak, że od trzech lat Polacy znacznie częściej oceniają swoje doświadczenia jako szczęśliwe niż nieszczęśliwe – wcześniej bilans ten był mniej korzystny. Świadczy to najlepiej o poprawie jakości życia codziennego” – podsumowuje CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 9–15 stycznia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej próbie (1089 osób) dorosłych mieszkańców Polski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button