KrajRegion

Wyższe standardy w placówkach opieki już wkrótce. Prezydent podpisał nowelizację ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego. Chodzi tu przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości i poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w placówkach.

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50

– Cieszymy się, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany przepisów pozwolą ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. To bardzo ważne, by mieszkańcy tych placówek czuli się bezpiecznie, by warunki przebywania w tego rodzaju placówkach były jak najlepsze – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Nowelizacja zakłada m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania). To duża zmiana.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Doprecyzowano też przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki. Wprowadzono także obowiązek posiadania przez placówki dźwigu osobowego. Z kolei, aby pomóc niewielkim placówkom, w których przebywa do 5 osób, złagodzono niektóre standardy (będą one mogły mieć zamontowaną platformę lub krzesełko dla niepełnosprawnych zamiast dźwigu osobowego).

– Uzupełniono także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie – zaznacza minister Bożena Borys-Szopa. Jak dodaje, wojewoda będzie mógł kontrolować, czy zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Poszerzono również katalog sytuacji, w których będzie można zwolnić z obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, których rodzice zostali umieszczeni w domu pomocy społecznej, a w przeszłości zachowywali się w stosunku do nich wyjątkowo nagannie. Chodzi o podstawowe poczucie sprawiedliwości.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ostrzeżenie meteo przed BURZAMI I GRADEM!

Śląskie: Zasnął za kierownicą, a samochód zatonął w stawie

Śląskie: Potrącił mężczyznę, przewiózł go na masce i… uciekł!

źr. MRPiPS

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button