Polacy polecą na Marsa. O tym przekonani są wszyscy, którzy dzisiaj w Katowicach podpisali kluczowy dla misji Mars 2023 dokument. To nie jest jeszcze nawet mały krok w kierunku eksploracji czerwonej planety, ale wielkie kroki dopiero mają nastąpić. Polska miałaby wysłać swoją satelitę na orbitę Marsa już w przyszłym roku.
Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS
– My chcemy zostać wiodącym krajem w międzyplanetarnych misjach „cubesetowych”. Nie mamy pięknych modeli tych statków, bo one wyglądają jak dwa pudełka do butów. Nie wyglądają przepięknie, ale robią przepiękne rzeczy. I to jest właśnie to, co myślę, że Polska ma szansę robić – Artur Chmielewski, menadżer polskiej misji na Marsa, NASA.
Amerykańska rakieta ma pomóc wysłać na Marsa polski sprzęt. Jednak lądowanie to jeszcze odległe plany. Wtedy penetrator z wbudowanym sensorem mógłby wysłać ważną wiadomość do drugiego sensora.
– Tymi dwoma sensorami można wykryć, czy faktycznie jest woda podskórna na Marsie. Jako NASA szukamy jej tam kilka centymetrów pod powierzchnią. Są naukowcy, którzy uważają, że to może być kilometr, 10 kilometrów pod spodem. A dlaczego to jest takie podniecające dla nas? Bo jak jest woda, jest energia, są węglowodany, to co może być? Życie – mówi Artur Chmielewski, menadżer polskiej misji na Marsa, NASA.
Rakieta Virgin Orbit na razie ma za sobą tylko próbne loty. Jednak Amerykanie czekają, żeby polecieć dużo dalej.
– Możliwość podróżowania na inne planety to wyzwanie, które chcemy podjąć. Nie tylko dla korzyści wynikających z badania i odkryć naukowych. To również wyzwanie dla naszych technologii, aby zrobić kolejny krok. Czekamy na to, żeby być częścią tej misji i konsorcjum, aby polska misja na Marsa się udała – mówi Stephen Eisele, Virgin Orbit.
Dzisiaj podpisane konsorcjum to duże wydarzenie dla najważniejszych polskich uczelni. Jej owocem będzie pierwsza Misja na Marsa naszego kraju. Sam lot jest możliwy raz na dwa lata i trwa od 7 do 11 miesięcy.
– Dwa okna startowe. Pierwsze w grudniu 2022 roku i drugie na wiosnę 2025 roku umożliwiają nam wystrzelenie satelity, który poleci w kierunku Marsa – prof. dr hab. inż. Jan Dziuban, Politechnika Wrocławska.
Lot załogowy na Marsa jest na razie wykluczony, ale dzisiaj podpisane porozumienie ma dać impuls do rozwoju kosmicznego biznesu w Polsce. Koszty będą olbrzymie. Mówi się o klikudziesięciu milionach dolarów. Jednak ta inwestycja ma się zwrócić.
Autor: Łukasz Kądziołka
Dwie osoby zginęły, 4 ranne! Tragiczny bilans wybuchu bomby w Kuźni Raciborskiej!
Policjant ze Świętochłowic stracił wszystko w pożarze! Koledzy robią rzutkę i proszą o pomoc
Paweł D. zatrzymany! Wiceprezes GKS Jastrzębie był poszukiwany za pobicie hokeisty!