O pomyśle budowy kopalni rud cynku i ołowiu mieszkańcy Rokitna Szlacheckiego w powiecie zawierciańskim dowiedzieli się przypadkowo.
Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS
-Firma twierdziła w swoich ulotkach, że działa zgodnie z wolą i zasadami mieszkańców społeczności lokalnej, ale mimo negatywnych decyzji – kontynuowała procedurę pozyskania koncesji, a nawet jej wydłużenie i rozszerzenia na kolejne 10 lat – mówi Zbigniew Nowak, mieszkaniec Rokitna Szlacheckiego.
Kilka lat temu dowiedzieli się, że jedna z kanadyjskich firm chce otworzyć tutaj kopalnię rud cynku i ołowiu. Wcześniej przeprowadziła tu odwierty, który wykazały, że takich złóż w powiecie zawierciańskim nie brakuje. Zgodę na nie wyraziło ministerstwo środowiska. Mieszkańcy na taką inwestycję nie chcą się zgodzić.
-Najbardziej się boimy, ze wody będą zanieczyszczone – i zostaniemy pozbawieni tych lasów, bo to jest 200 ha lasów do wykarczowania – podkreśla Ewa Safaryn, grupa “Nie dla kopalni na Jurze”.
Karolina Jaworska założycielka grupy “Nie dla kopalni na Jurze”, która ma obecnie pond 7 tys członków jest pewna, że nowa inwestycja zdewastuje tutejsze krajobrazy.
-Robimy wszystko co możemy, protestujemy, mamy poparcie lokalnych władz i mamy nadzieję, że uda nam się to wszystko zatrzymać – mówi Karolina Jaworska, założycielka grupy “Nie dla kopalni na Jurze”.
Ale według burmistrza Łaz są raczej marne szanse na to, aby kopalnia w powiecie powstała.
-W ciągu tych lat, kiedy prace poszukiwawcze trwały gmina dokonała zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – ten plan został uchwalony w 2016 roku i zabrania jednoznacznie tego typu lokalizacji na terenie naszej gminy – wyjaśnia Maciej Kaczyński, burmistrz Łazy.
Eksperci informują, ze obawy mieszkańców są przedwczesne.
-Częściowo obawy mieszkańców podzielam, bo jeżeli taka inwestycja się dzieje, to jak w każdym kraju obywatelskim należy się taką inwestycją interesować. Ale w tym danym przypadku na plan pierwszy wychodzą emocje – mówi dr hab. inż. Mariusz Czop, ekspert z zakresu hydrogeologii.
Obecnie Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi postępowanie dotyczące prawidłowości decyzji administracyjnych, które skutkowały wydaniem koncesji rozpoznawczej na terenie powiatu zawierciańskiego.
autor: Monika Herman
POMÓŻCIE!!! Potrzebna krew dla saperów z Gliwic! Przyłączcie się do policyjnej akcji
Tajemnicza kula na skrzyżowaniu w Zabrzu! Kierowcy nie wiedzą, co to jest! [ZDJĘCIA]
Polacy polecą na Marsa! Dokument w sprawie misji na Marsa podpisany! [WIDEO